Як відбілити брус зрубу?

З глибоким сумом повідомляю вам, що ви потрапили на сторінку з синявою. І цю синяву треба терміново видаляти з бруса вашого зрубу — треба відбілювати зруб! На жаль наше тепле, гарне, натуральне дерево (точніше деревина) схильна до гниття і може псуватися під впливом грибів і цвілі. Синява на брусі або колоді, на дошках або вагонки — результат неправильного зберігання або консервації виробів з деревини.

Відволікаючись від теми про безпосередньому відбілювання деревини нагадаю, що цю справу треба присікати на всіх етапах обробки дерев’яних частин будинку з дерева. Одразу після заготівлі стовбурів (транспортна консервація), під час зберігання (тимчасова консервація) і після виготовлення вінців або монтажу стін (антисептування і фінішне фарбування)

Чим відбілювати деревину, залежить від того яку поразку отримали деталі зрубу. Зазвичай синява кидається за свіжою вологою деревині ще до етапу остаточної обробки деталей. Саме під час зберігання при поганому провітрюванні грибок починає поширюватися максимально швидко. Допомогти можуть тільки антисептики для деревини.

Причини синяви дерев’яних виробів:

  • Тривале транспортування заготовленого лісу в глухих контейнерах;

    синява і чорнота деревини, відбілювання дерева

  • Погане провітрювання погонажних виробів (дошка, колоди та ін) при складуванні — без прокладок і роздільників;
  • Попадання на поверхню дерев’яних виробів землі, трави та інших речовин, службовців джерелом грибів і плісняви;
  • Тривале перебування під дощем вже попередньо законсервованих дерев’яних виробів, внаслідок чого консервант вимивається з поверхні дерева і перестає діяти;
  • Погано оброблена поверхня — причина більш швидкого появи різного роду грибків у порівнянні зі струганою гладкою поверхнею;
  • Недостатнє освітлення сонцем готових зібраних стін. Тут треба уточнити. Що сонце у вигляді ультрафіолету — теж ворог деревини, але затінені ділянки з північної сторони синіють швидше і на них може зрости грибок.

Висновок: для того щоб в подальшому не відбілювати деревину дерев’яних частин лазні або будинку необхідно на кожному етапі будівництва застосовувати будівельну хімію.

Відбілювач для деревини

У старовину щоб не відбілювати дерево іноді присолювали! Це відтягувало на деякий час процес появи грибкового ураження.

Один з найстаріших способів відбілювання деревини з допомогою побутової хімії — використання засобів для відбілювання білизни. На жаль, немає різниці, де цієї цвілі оселитися, тому методи боротьби — однакові. «Білизна» — засіб домашніх господарок. Але вона може врятувати на початковій стадії ураження верхніх шарів дошки або колоди. Якщо синява починає переходити в чорний колір, то одним проходом пензлика тут не обійтися.

Для більш ефективного відбілювання деревини необхідно її до цього процесу підготувати, а саме: гладку поверхню зробити пухкої, щоб засіб для знищення цвілі і грибів потрапило якомога глибше. Тому багато майстри рекомендують використовувати перед відбілюванням Сагус. Хлорний відбілювач деревини «Сагус», за запевненням виробника може впоратися з будь-яким освітленням і відновить натуральний колір. Але де та межа, яка відокремлює натуральний колір дерева від мертвої білості?! Якщо говорити точно, то хімічні відбілювачі реально не видаляють колір деревини. В результаті реакції з хімічними речовинами, з якого складається синє пляма, відбілювач утворює іншу субстанцію, колір якої вже далеко не синій або чорний. Тому вкрай важливо забезпечити відсутність на поверхні деталей будь-якого роду захисних покриттів у вигляді фарб, лаків, емульсій, жирів і т.п. Напівпрозорі блакиті добре «транслюють» синяву навіть через себе. Тому просто вкрити почорніле колоду фарбою, не можна: 1) все-одно буде видно крізь лак, 2) загрожує глибоким ураженням зрубу або бруса.

Деякі «кулібіни» рекомендують такий звірячий спосіб як відбілити брус зрубу і отримати первозданний вигляд дерева — обробити поверхню гипохлоридом. Аргументують вони це тим, що всі інші препарати сучасної хімії містять цю речовину. Особисто мені не по душі такі методи — вони можуть привести до того, що деревина може отримати хімічний опік і втратити свої естетичні властивості. У концентратах, створених на заводах, додають стабілізатори, які запобігають руйнівні дії хімічних складів. Обмежують глибину їх проникнення і зупиняють активність після певного часу впливу.

Відбілювання деревини шліфуванням

Я б не скидав з рахунків і такий складний метод відбілювання колоди або бруса як шліфування, яка знімає пошкоджений шар досить глибоко. Але цей спосіб найдорожчий, не гарантує очищення від грибка і цвілі по кутках, куди шліфувальний круг не зможе дістатися. Шліфування зрубу рекомендується при дуже глибоких ураженнях деревини, коли хімічним способом не вдається видалити всі вогнища почорніння і синяви

Відбілювачі деревини заводського розливу

«Білизна»

Засіб для прання білизни

Народне засіб, коли нічого немає під рукою

 

«Сагус» (ТОВ «Сагус»)

Відбілювач для деревини

 

Хлорка

Без коментарів. Народний засіб

Тестуйте перед застосуванням!

 

Prosept 50

Регенератор деревини.

необхідно розвести препарат водою у співвідношенні 1:1

 

Neomid 500

Відбілювач ТМ «Неомід»

Після застосування залишається наліт у вигляді кристалів солі, Які треба змивати водою

 

БиоЩит

Засіб захисту деревини від гниття і за сумісництвом — Відбілювач

 

Сенеж ЭФФО або

Сенеж НЕО

Для швидкого глибокого або поверхневого освітлення дерев’яних поверхонь, потемнілих в результаті грибних фарбувань

 

Ecosept 500

Концентрат для виробництва відбілювальних складів на водній основі

 

WoodMaster Іній

Відбілюючий і захисний склад. Відбілюючий і захисний склад для деревини. Видаляє синяву, гниль, пліснява

 

Всі хімічні речовини, що входять до відбілювачі деревини, як правило, містять не безпечні для здоров’я речовини і можуть бути небезпечні при неправильному використанні. Обов’язково вживайте заходів, щоб захиститися від контакту з такими речовинами і намагайтеся не вдихати їх парів. Одягайте рукавички і захисні окуляри. При необхідності використовуйте протигаз (не респіратор)

Перед відбілюванням — проконсультуйтеся у фахівців в будівництві лазень.

Кращі відбілювачі ті, які не руйнують лігнін — основу деревини.

Відбілювання краще проводити для всієї поверхні стіни, щоб окремі колоди стіни не виглядали білими воронами в дизайні.

Використання надмірної концентрації хімікатів може «вбити» текстуру дерева і відтінки, перетворивши їх по вигляду пластмасові палиці.

Температура повітря при відбілюванні — не нижче 5 градусів тепла, щоб реакція проходила інтенсивно.