Як вибрати газовий котел

Зараз в Росії найпоширенішим видом опалення будинків є газові котли. І це не дивно, адже причина такої популярності криється в низькій ціні магістрального газу на території нашої країни.

Щоб зробити правильний вибір газового котла, підібрати оптимальний варіант, необхідно знати принципи роботи, види даного обладнання і ключові характеристики.

Зміст

 • Принцип роботи
 • Класифікація і основні параметри котлів
  • Підлогові і настінні котли
  • Типи тяги
  • Багатофункціональність
  • Теплообмінник
 • Помилки при виборі
 • Підводячи підсумки
 • Поради експертів

Принцип роботи

Газовий котел — це пристрій для вироблення теплової енергії з метою опалення об’єктів різного призначення та нагріву води за допомогою спалювання газоподібного палива.

Коли газ подається до котла, включається електронний або п’єзопідпал. Від іскри розпалюється запальник, який горить постійно. Від запальника розгорається основний пальник, нагріває теплоносій в котлі до виставленої на термостаті температури, потім пальник відключається. Коли котел починає остигати, датчик температури посилає команду на відкриття подачі газу клапану і пальник запалюється знову.

Класифікація і основні параметри котлів

Для вирішення різних інженерних завдань з опалення приміщень розроблялися різні варіанти газового обладнання. Класифікувати газові котли можна за різними підставами. Ось деякі з них:

За місцем розміщення:

 • підлогові (встановлюються на підлозі на спеціальній платформі);
 • настінні (більш компактні, але малопотужні — до 100 кВт).

За типом запалювання:

 • електронні (запускаються автоматично і економлять газ);
 • з п’єзопідпалом (енергонезалежний, включаються вручну натисканням кнопки).

За типом тяги:

 • з примусовою тягою (в конструкцію вбудований вентилятор для забору повітря з вулиці і виведення туди продуктів згоряння; добре підходить для установки в квартирі);
 • з природною тягою (для даного типу котла необхідно спеціальне окреме приміщення, яке відповідає певним нормативам).

За функціями:

 • одноконтурні (виконують лише функцію опалення, для забезпечення подачі гарячої води необхідно додаткове обладнання);
 • двоконтурні (забезпечують функцію як опалення, так і нагрівання води для різних потреб з допомогою вбудованого в газовий котел обладнання).

Головними параметрами вибору котла є потужність і розмір приміщення, в якому буде встановлений котел. Завдання з розрахунку краще передати проектувальникам, так як це питання дуже важливе. При оптимальному розрахунку потужності будинок буде зігрітий в мінімальні терміни, не підуть даремно тепло і газ. Якщо розрахунки правильні — це забезпечить комфортну температуру в опалювальному приміщенні.

Підлогові і настінні котли

Для початку необхідно визначити, який котел підійде більше для конкретного приміщення: настінний чи підлоговий.

Підлоговий котел досить громіздкий і встановлювати його треба в окремому приміщенні. Монтаж повинен проводити фахівець. Теплообмінник виготовлений з чавуну або сталі, при виборі немає принципової різниці. Підлоговий газовий котел розрізняється за типом пальника. Є котли з атмосферним пальником— більш прості, безшумно працюють, але малопотужні (до 80 кВт). Котли ж з вентиляційної пальником можуть мати потужність в кілька тисяч кВт. У таких котлів висока продуктивність, але і велика собівартість.

Настінний газовий котел значно відрізняється від підлогового, і не тільки способом монтажу. В якості металу для теплообмінника завжди береться мідь. Такий котел набагато компактніше, легше і дешевше підлогового. Однак, його недоліками є невеликі продуктивність і потужність.

Типи тяги

 1. Обов’язково потрібно звернути увагу на тип тяги обраного котла. В котел з примусовою тягою вбудований вентилятор. Видалення продуктів згорання і забір повітря відбувається з його допомогою. У цьому випадку в опалювальному приміщенні не потрібно наявність традиційного димоходу, досить змонтувати компактний коаксіальний димохід (це дві труби різного діаметру, закріплені одна в іншій, через які подається повітря і відводиться чадний газ).
 2. Якщо вибір припав на котел ізприродною тягою, то в приміщенні, де він буде встановлений, обов’язковою умовою є наявність звичайного димоходу, а кімната, де безпосередньо встановлений котел, повинна бути добре провітрюваним.

Багатофункціональність

 1. Потрібно також знати, чи потрібен котел тільки для організації опалення на об’єкті чи необхідна додаткова функція підігріву води. У першому випадку підійде одноконтурний газовий котел. Двоконтурний котел забезпечить і гаряче водопостачання, але потрібно зазначити, що котел з малою потужністю здатний нагріти невелику кількість води. Наприклад, якщо потужність котла 7 кВт, то за хвилину нагріється лише 3 літри води, а для нормального гарячого водопостачання цей параметр повинен бути на позначці 10 літрів.
 2. Також котли бувають з одним рівнем потужності, двома, переключающимися між собою і з плавним регулюванням потужності між двома значеннями. Економічніше і зручніше у використанні буде регульований котел.

Теплообмінник

 1. Додатково двоконтурні котли ще поділяються на котли з роздільним теплообмінником і бітермічним. У котлі з роздільними теплообмінниками вода нагрівається окремо для радіаторів і для гарячого водопостачання. Перевагами даної конструкції є довговічність і менша залежність від поганої води.
 2. В котлах з биметрическим теплообмінником вода нагрівається в одній ємності, а потім розподіляється для подачі в радіатори та змішувачі. Такий тип котла дуже чутливий до неякісній воді, у ньому швидко з’являється накип і знижується продуктивність.

Помилки при виборі

Основним параметром при виборі опалювального котла, як вже вище було сказано, є потужність. Якщо спочатку розрахувати її невірно, в процесі експлуатації можна зіткнутися з багатьма труднощами. Наприклад, якщо потужності недостатньо, приміщення буде довго нагріватися і охолоджуватися швидше покладеного терміну. Якщо ж навпаки, придбати дуже потужний котел для невеликого приміщення, буде досить жарко, доведеться часто провітрювати приміщення, що може призвести до застуди з-за постійних протягів.

Якщо є проблема з браком простору (наприклад, котел потрібно встановити в квартирі) і відсутністю димоходу, помилкою буде покупка підлогового котла з природною тягою, так як він вимагає просторого, добре провітрюваному приміщенні для установки. В даному випадку краще зупинити вибір на варіанті з настінним монтажем та примусовою тягою.

При виборі в цілях економії котла з биметрическим теплообмінником не варто поспішати з покупкою. Потрібно знати, якої якості вода буде надходити в систему. Якщо вода з домішками, то утворення накипу призведе до зниження продуктивності і в підсумку до поломки котла. Якщо в приміщенні є гаряче водопостачання, не варто купувати двоконтурний котел, в такій ситуації це — марна трата грошей.

Підводячи підсумки

При виборі газового котла важливі:

 • розмір приміщення, яке планується опалювати;
 • наявність димоходу;
 • чи потрібно додатково гаряче водопостачання.

Також треба оцінити можливість виділення окремого приміщення для установки котла. І з усіма зібраними даними звернутися до фахівця. Чим точніше будуть вступні умови, тим більш оптимальний варіант газового котла підбере консультант.

Поради експертів

На даному відео експерти дають поради щодо вибору газових котлів: