Як полагодити кран: пристрій, як замінити, встановлення крана на кухні та у ванній

Зміст статті

Іноді (особливо, коли на підлозі вже натекла пристойного розміру калюжа) виникає питання — як полагодити кран у ванній? Природно, можна звернутися в ЖЕК з проханням надіслати сантехніка — але чекати ви його будете досить довго. Також можна зателефонувати в одну з численних сервісних служб — але їх робота обійдеться вам в досить солідну суму.

А можна полагодити кран самостійно — якщо у вас є мінімальний набір інструментів, то завдання ця далеко не така складна, як здається на перший погляд.

Отже, на порядку денному стоїть ремонт або установка крана на кухні, у ванній і т.д. В даному матеріалі ми розповімо про найбільш типових ситуаціях, та наведемо рекомендації, які дозволять вам самостійно впоратися з найпоширенішими порушеннями.

Повернутися до змісту

Ремонтні роботи, особливо пов’язані з тим, що кран тече, необхідно починати тільки після відповідної підготовки.

Для того, щоб ремонт або заміна крана у ванній пройшли без ексцесів, ми робимо наступне.

А саме:

 • Відключаємо подачу води (як гарячою, так і холодною), перекриваючи вентиля. Зливаємо залишки води з крана.
 • Готуємо ємність для збору води, що капає зі шлангів відключеного крана (бажано з низькими бортиками — так зручніше)
 • Знаходимо інструкцію від крана або змішувача (якщо вона залишилася у вас після покупки), а також — ремкомплект, який часто виробники вкладають в упаковку із змішувачем. Якщо ні інструкції, ні ремкомплекту немає — нічого страшного, впораєтеся і так!
 • Ну, і для того, щоб прибирати всі наслідки наших робіт — готуємо кілька сухих ганчірок. Як би акуратно не проводився ремонт крана — вода на підлозі виявиться обов’язково, і витирати її доведеться.

Все готово? Тоді можна приступати до ремонтних робіт.

Повернутися до змісту

Одинважільний змішувач

Коли виникає питання «як вибрати кран на кухню?», багато зупиняють свій вибір на однорычажном кульовому змішувачі.

Такий вибір цілком виправданий — але в той же час ви зіткнетеся з певними труднощами при проведенні ремонтних робіт. І все ж, при виявленні протікання, ремонт кульового крана так званого одинважільного, цілком можна провести без особливих трудовитрат.

Причин протікання такого змішувача може бути кілька. Щоб визначити причину, уважно оглядаємо кран.

В результаті ми отримаємо один з варіантів:

 • Або у нас пошкоджений корпус змішувача — на ньому може бути тріщина або скол.
 • Або зношена внутрішня прокладка кульового змішувача, і вода протікає в місці з’єднання, яке повинно бути герметичним.

Перший випадок — однозначне показання для заміни змішувача. На короткий час можна усунути пошкодження, замазавши тріщину герметиком або холодної зварюванням, проте це — всього лише тимчасова міра, що дозволяє потягнути час до походу в магазин сантехнічних виробів.

А ось якщо корпус змішувача уцілів, то доведеться міняти тільки внутрішню прокладку, яка втратила свою еластичність і внаслідок цього — деформировавшуюся.

Заміна прокладки в змішувачі проводиться за наступною схемою:

 • Демонтуємо змішувач, відкрутивши кріпильні гайки. Якщо корпус змішувача перекритий декоративним кожухом — зрушуємо його з невеликим зусиллям, щоб отримати безперешкодний доступ до кріпильних елементів. Відгвинчуємо гайки і знімаємо змішувач, попередньо злив з нього воду в підготовлену ємність.
 • Знятий змішувач розбираємо, щоб отримати доступ до прокладання.

Зверніть увагу! Досить часто, коли виникає необхідність розібрати кран grohe або інший, схожий по конструкції, у майстрів виникають проблеми зі зняттям важеля для доступу до «нутрощів крана». Для безпроблемного демонтажу важеля потрібно попередньо вивернути фіксуючий гвинт, використовуючи шестигранний ключ, а потім — розхитати важіль, наносячи удари по корпусу нижче місця його кріплення. При цьому удари потрібно наносити тільки через дерев’яну наставку — в іншому випадку пошкодження корпусу змішувача практично неминуче. Розхитаний важіль з выкрученным гвинтом знімається практично без зусиль.

Знімаємо ручку крана

 • Для заміни підбираємо прокладку, діаметр якої трохи більше, ніж діаметр призначеної для неї гнізда. Правильно підібрана прокладка повинна ставати на місце з невеликим зусиллям.

  Комплект прокладок

 • Виймаємо зношену прокладку, підчепивши її жалом викрутки або кінчиком ножа. На її місце встановлюємо нову прокладку відповідного розміру. Закручуємо гвинти, необхідні для фіксації.
 • Щоб прокладка не зношуються і не деформувалася, не слід затягувати з’єднання з великим зусиллям. Герметичність ви так не поліпшите, а от скоротити термін служби прокладки можете дуже серйозно.
 • Встановлюємо кульовий кран на місце, перевіряючи герметичність з’єднання. Якщо ви правильно підібрали і встановили прокладку, текти повинна бути усунена.

Втім, в деяких моделях змішувачів як на кухні, так і у ванній, встановлюються кран-букси (картриджі) не з класичними гумовими, а з керамічними вставками. На особливостях конструкції і технології заміни кран-букси ми зупинимося докладніше.

Повернутися до змісту

Кран-букса

Заміна кран букси (внутрішнього сердечника, відповідального за правильне функціонування крана) вимагається, якщо при повороті змішувач почав видавати нехарактерні йому раніше звуки (досить гучне і неприємне торохтіння), або — якщо навіть з щільно закритого крана капає вода.

 • Черв’ячні (порівняно застарілі, забезпечені гумовою манжетою). Такі букси забезпечують від двох до чотирьох обертів ручки до повного закриття. Герметичність крана забезпечує гумова прокладка, яка порівняно легко змінюється, при цьому коштує недорого. Головний мінус — недовгий термін експлуатації, так як прокладка зношується досить швидко.
 • Керамічні (більш сучасні). Від закритого до відкритого положення — пів обороту ручки, герметичність забезпечують жорстко закріплені в букс керамічні пластини з симетрично розташованими отворами однакової конфігурації.

Володіє великим (у порівнянні з буксой з гумовим ущільненням) терміном служби, однак більш чутлива до якості води — наприклад, вода з домішками піску здатна звести всі переваги такої букси «на ні».

Головний недолік — висока вартість і досить непростий ремонт: при виході з ладу простіше замінити саму буксу, ніж підбирати під неї прокладки.

Як бачите, різні моделі мають свої переваги і недоліки, і який вибрати кран — традиційний з гумовою прокладкою або керамічний — вирішувати вам!

Пристрій кран букси для різних кранів відрізняється. На вітчизняних змішувачах кріплення під маховик (ручку) має квадратну форму і фіксуючий гвинт, на імпортних — для кріплення маховика проробляється 20 або 24 шліца.

Крім того, відрізняється і діаметр різьбової частини букси: найбільш поширені кран-букси з півдюймової різьбленням, а ось деталь з різьбою на 3/4 дюйма доведеться пошукати.

Оптимально, якщо в будівельний магазин ви прийдете зі своєю старою кран-буксой — так ви зможете підібрати деталь, ідентичну тій, яка була встановлена у вас. А це означає, що новопридбані букса гарантовано стане на потрібне місце.

Процедура заміни кран-букси є досить нескладною:

 • Перед тим як замінити кран буксу, в обов’язковому порядку перекриваємо стояки з гарячою і холодною водою. Щоб остаточно переконатися, що вода не надходить у змішувач — повністю відкриваємо крани з гарячою і холодною водою.
 • Знімаємо зі змішувача маховик. Для цього ножем або тонкою плоскою викруткою піддягаємо пластикову кришку і обережно, щоб не пошкодити фіксатори, виймаємо її з паза.
 • Тепер ми отримали доступ до фіксуючого гвинта кран-букси. Відгвинчуємо її за допомогою хрестової викрутки з тонким жалом. Знімаємо ручку-маховик (в деяких імпортних моделях може знадобитися зняти пластмасовий фіксатор ручки)

Зверніть увагу! Іноді ручка може «прикипіти» до шлицам, особливо якщо кран не використовувався досить довго, або давно не проводилася заміна букси. В цьому випадку потрібно або скористатися спеціальним знімачем, або попередньо відмочити шліци, обробивши їх розчинником. Ні в якому разі не збивайте маховик з шліців — високий ризик його необоротного ушкодження.

 • Знявши маховик, відкручуємо кран-буксу з допомогою розвідного ключа. Попередньо необхідно відпустити контргайку — у деяких моделей вона служить додатковим засобом фіксації.

  Видалення кран-букси

 • Вийнявши буксу, дрантям очищаємо місце її кріплення, видаляючи пил, піщинки і пластівці іржі.
 • Після того, як кріплення очищено, загвинчуємо нову кран-буксу, і виробляємо збірку крана в зворотному порядку.

Повернутися до змісту

Ремонт змішувача з двома кранами

Ще один варіант компонування змішувача — це змішувач з двома кранами. Ремонтуються такі змішувачі навіть легше, ніж важільні.

Найчастіше протікання в такому крані пов’язана з зносом сальника у вентилі. «Лікується» це закручуванням гайки до упору, головне — не перестаратися і не зірвати різьблення.

Якщо ж гайка закручена до останнього обороту, а кран протікає все ще, треба міняти сальник.

Отже:

 • Відкручуємо і знімаємо накидну гайку.
 • Дістаємо втулку сальника, і в утворився зазор поміщаємо ущільнювач, щільно обмотуючи їм шток. При намотуванні стежимо, щоб залишався зазор достатній для розміщення втулки.
 • Ставимо втулку на місце і закручуємо накидну гайку.

Таким чином можна ліквідувати навіть досить серйозну протечку.

Як бачите, відповідь на питання «як замінити кран на кухні своїми руками» зовсім не складний. Головне — якісно підготуватися, підійти до справи з розумом, і у вас все вийде.