Установка кульових кранів на батареї: заміна, монтаж крана підземної установки

Зміст статті

Заводячи тему про якість трубопровідної мережі, слід нагадати, що повинно бути приділено увагу не тільки трубах, але також трубопровідної і сполучної арматури. Більш докладно зупинимося на запірній арматурі, яка сьогодні застосовується практично повсюдно, у більшості трубопровідних мереж, які призначені для розподілу і транспортування газоподібних і рідких середовищ. Арматура запірного типу дозволяє відкрити, закрити і перенаправити потік проходить по трубопроводу робочого середовища.

За багато років запірна арматура значно змінилася, пройшовши шлях від звичайних вентилів і закінчуючи кульовими кранами. Установка кульових кранів сьогодні є найбільш популярною у сфері трубопровідної запірної арматури.

Повернутися до змісту

Сфера застосування кранів кульового типу досить широка:

 • Вони можуть успішно використовуватися в системах водопостачання, газопостачання та опалення і на побутовому, і на виробничому рівні.
 • Установка крана кульового типу стала широко застосовуватися біля основи стояків питної, пожежної, господарської та інших систем, а також у відгалуженнях від основного трубопроводу.

  Кульові крани в системі трубопроводів

 • Кульові крани відмінно годяться для застосування в трубопровідних системах, що транспортують нафту, масло, агресивні середовища, стічних і промислових вод і харчових розчинів.
 • Пристрій кульових кранів дозволяє встановлювати їх в побуті на підводах до побутової техніки (наприклад до пральних і посудомийних машин) та інших приладів. Часто в житлових приміщеннях кульовий кран встановлюють в купе з фільтром тонкого очищення, завдяки чому вода, яка використовується для приготування їжі, а також інших потреб, стає значно чистіше.

Повернутися до змісту

Кульовий кран у розрізі

Призначені кульові крани для повного перекриття потоку робочого потоку і не застосовні для його регулювання.

Заміна кульового крана не знадобиться багато років, якщо використовувати його за призначенням і за правилами, викладеними в інструкції.

Принцип роботи крана кульового типу заснований на перекритті робочого потоку за допомогою замикаючого елементу, яким служить куля з наскрізним циліндричним отвором.

Під час повороту кулі навколо своєї осі, яка перпендикулярна нерухомого корпусу крана, відбувається перекриття або відкриття доступу робочого потоку.

Щодо форми отвори, вона не завжди буває круглої (прямокутна, овальна, трапецієвидна). Розмір (діаметр) отвори замикаючого елемента теж буває різним в залежності від галузі застосування крана і характеристики використовуваного виду труб, трубопровідної мережі.

Замикаючий елемент крана кульового типу, залежно від призначення та габаритів запірної арматури, може герметизувати в основному двома способами.

А саме:

 1. куля на опорах — для кранів великого діаметру;
 2. плаваючий шар — для невеликих кранів.

Іноді застосовуються крани з додатковими кільцями ущільнення.

Закриття і відкриття кульових кранів проводиться повертанням рукоятки на 90°.

Повернутися до змісту

За способом кріплення кульові крани поділяються наступним чином:

 • Кран кульовий муфтовий — найчастіше застосовується для обладнання газопровідних, водопровідних та опалювальних систем громадських і житлових будівель.

Вони малогабаритні, практичні і зручні. Кульові крани муфтові доцільно застосовувати для монтування в трубах, у яких діаметральний переріз не превышает45 мм Для труб з великими габаритами краще використовувати фланцеві кульові крани.

 • Кран кульовий фланцевий — застосуємо в трубах, діаметр яких становить понад 45 мм. Застосування при монтажі прокладок ущільнення забезпечує високу міцність і герметичність з’єднання труби з кульовим краном.

Фланцеві кульові крани мають високу міцність і пристосовані до великих навантажень. Вони, в свою чергу, поділяються на розбірні, що складаються з 2-х частин, і нерозбірні — з литим корпусом. Крани кульові фланцеві відмінно підходять для тих трубопроводів, робоча середовище яких — газ чи нафту.

Кран штуцерный кульової

 • Кран кульовий штуцерный — широко застосовується в харчовій, хімічній та інших галузях промисловості. Кульові крани такого типу зручні в експлуатації завдяки можливості багаторазового демонтажу.
 • Кульовий кран приварний — на відміну від інших видів кульових кранів встановлюється в закритих місцях, які не передбачають демонтаж крана.

Приварний кульовий кран встановлюють з допомогою зварювання, тому монтаж кульових кранів подібного типу повинна виконуватися виключно фахівцями. Найчастіше приварний кульовий кран використовують у будівництві.

 • Кульовий кран комбінований — кран, конструкція якого передбачає кілька методів його кріплення до труб.

Класифікація кульових кранів за кількістю патрубків:

 • прохідні кульові крани;
 • кутові кульові крани;
 • трьох — і багатоходові кульові крани.

Останні застосовуються для змішування і перенаправлення робочих середовищ.

Окремо варто виділити кульовий кран для підземної установки.

Відмінність крана такого типу полягає в тому, що він володіє високою вентильною віссю, що дозволяє застосовувати кульовий кран в підземних трубопроводах. При цьому вісь з рукоятку крана виступають над поверхнею землі і дають можливість перекриття і включення потоку в підземному трубопроводі.

Кран кульовий для підземної установки

Повернутися до змісту

Кульові крани дуже компактні і при цьому дуже практичні, до того ж привабливі з естетичної точки зору. Ними зручно користуватися, моментально перекрити доступ робочого потоку можна легким поворотом рукоятки на 90°, що особливо актуально при невеликих неочікуваних аваріях, зразок витоку газу або протікання водопровідної труби.

Крім іншого, кульові крани мають високу зносостійкість і виробляються з матеріалів, не схильних до корозії. Вони добре переносять взаємодію з агресивними середовищами.

Ремонт кульових кранів проводиться легко, до того ж вони цілком доступні за вартістю, в порівнянні з аналогами даного призначення. Завдяки всім цим перевагам кульові крани стали лідерами на ринку запірної арматури.

Повернутися до змісту

Правильно встановлені кульові крани

Як встановити кульовий кран

Отже:

 1. Перед установкою крана необхідно визначити місце установки, керуючись зручністю його експлуатації на цьому місці і відсутністю перешкод іншим приладам. При виборі крана слід з’ясувати діаметр і крок різьби, до якої буде приєднаний кран.
 2. Кульовий кран може володіти фланцями різного типу — з внутрішньою і зовнішньою різьбою. Перед монтажем слід визначити тип відповідного крана для конкретного випадку — з двома зовнішніми, двома внутрішніми, однієї внутрішньої і однієї зовнішньої різьбами.

Якщо передбачається установка кранів до батареї або водонагрівача, то для такого випадку підійде кран з внутрішньою і зовнішньою різьбою.

Крім цього, на крані є стрілка, що вказує напрямок руху води. Дана умова потрібно дотримуватися.

 1. Прикрутивши кран на місце, потрібно перевірити ще раз на момент відсутності перешкод повороту рукоятки. При з’єднанні крана з закритою різьбленням на фланці до труби, у якій відкрита різьба, намотувати ФУМ-стрічку потрібно за годинниковою стрілкою (дивлячись на отвір труби).

Намотати випливає такий шар стрічки, щоб накручування крана було тугим. Далі необхідно пустити воду і перевірити тече кран чи в місці з’єднання з трубою чи ні.

Якщо подібного не спостерігається, тоді установка кульового крана здійснено правильно.

Діаметр отвори кулі кульового крана, як правило, порівнюється з внутрішнім діаметром трубопроводу, на який встановлюють кран. У такому разі кран називають повнопрохідним.

При проході робочого потоку крізь повністю відкритий кран гідравлічні втрати дуже малі, вони приблизно такі ж, як при русі середовища через ділянку труби, рівний по довжині корпусу кульового крана. Це в рази менше в порівнянні з іншими типами запірної арматури.

Дана перевага зробило кульовий кран основним запірним пристроєм, застосовним на лінійних частин магістральних газопроводів.