Установка і підключення газових котлів

Науково-технічний прогрес не стоїть на місці, і з кожним десятиліттям з’являються нові технології і передові розробки. Розвиток науки торкнулося і області опалення житлових будинків. Сучасний ринок опалювальних систем пропонує використовувати для обігріву квартир і приватних будинків газові котли.

Зміст

 • Установка газових котлів
 • Правила встановлення газових котлів
 • Як встановлювати газовий котел?
 • Як підключається газовий котел?

Установка газових котлів

Що необхідно знати про газових котлах перед їх купівлею і установкою?

 1. Перед тим, як придбати опалювальний або опалювальний агрегат, необхідно ознайомитися з основними правилами і вимогами по його установці.
 2. Для того щоб газовий котел функціонував з максимальною ефективністю, потрібно особливу увагу приділити його підключення.

Правила встановлення газових котлів

Перед установкою будь-якого опалювального агрегату необхідно вивчити всі вимоги до його розміщення. Основні моменти і правила по установці прописані в спеціальному нормативному документі — СНиП 41-01-2003, з якою кожен зобов’язаний ознайомитися.

Вимоги по установці опалювальних газових котлів:

 • газовий котел дозволяється розміщувати в окремому приміщенні, бажано в котельній або котельні. Площа такого приміщення повинна бути не менше 4 кв. м. Згідно прописаним вимогам, стелю в приміщенні повинен бути заввишки не менше 2,5 м. загалом, мінімальний об’єм приміщення повинен відповідати значенню в 8 куб. м. Варто відзначити, що дане значення підходить для котлів з потужністю до 30 кВт. Якщо Ви плануєте встановлювати більш потужний котел — від 31-60 кВт або 61-200 кВт, обсяг приміщення відповідно повинен бути великим — 13,5 та 15 куб. м., тобто на кожен додатковий кіловат потужності потрібно виділяти додатково 0,2 куб. м. площі приміщення;
 • топкова повинна висвітлюватися, тобто в котельній має бути вікно, яке легко відкривається, а також двері, шириною не менше 0,8 м. За правилами, на кожні 10 куб. м. приміщення повинно припадати не менше 0,3 кв. м. вікна;
 • у котельні обов’язково повинна бути природна вентиляція. Приплив повітря через наскрізну продушину необхідний. До того ж розмір перерізу продушины також прописано в правилах — 8 кв. см на 1кВт потужності опалювального агрегату;
 • отвір у димоході повинне розташовуватися не нижче ніж на 25 см від самого димохідного каналу. Крім цього, важливо дотримуватися відповідність у розмірах самого димоходу і каналу, діаметр отвору повинен бути більше димохідного каналу;
 • верхня частина димаря повинна розташовуватися вище рівня покрівлі;
 • обробка топкової горючими матеріалами не допускається, фальшпол і фальшпотолок використовувати в будівництві топкової строго протипоказано;
 • для газових опалювальних приладів, які встановлені в підвальному або цокольному приміщенні, повинен бути забезпечений вихід на вулицю.

Опалювальні газові котли обов’язково перевіряються представниками газових служб. Газовики оглядають і дають свою оцінку системі опалення. Основні вимоги до системи опалення:

 1. У самій верхній частині опалювальної системи повинен розташовуватися повітряний кран і розширювальний бак. Зверніть на це увагу при покупці.
 2. Горизонтальні труби повинні мати позитивний нахил, але не більше 5 мм.
 3. Опалювальна система повинна давати опресовування з тиском 1,8 атм.

Існують додаткові вимоги до встановлення котлів, це відноситься до будь-яких видів агрегатів — настінних водогрійних, підлогових і опалювальних:

 1. Місце під газовим котлом має бути у вільному доступі, тобто змушувати простір якимись речами не варто.
 2. Якщо планується установка настінного котла, то він повинен бути підвішений на відстані не менше 8 см. від підлоги.
 3. Вішати газовий котел потрібно на висоті відповідає рівню верхній частині виливу мийки.
 4. Під підлоговим котлом повинен бути постелений квадратний вогнетривкий металевий лист площею 1 кв. м. Азбоцементні покриття заборонені.
 5. Топкова не повинна мати жодних порожнин, де можуть скупчуватися небезпечні для здоров’я людини продукти згоряння.

Як встановлювати газовий котел?

Як вже говорилося вище, газові котли бувають різних видів і моделей. Найбільш популярними вважаються котли, які встановлюються на стіну і підлогу. Для монтажу і установки кожного виду такого газового агрегату існують свої вимоги.

Найчастіше настінні газові прилади встановлюють в житлових приміщеннях з маленькою площею, адже розміщення настінного котла дозволяє заощадити вільний простір і місце в котельній. Такі котли, як правило, дуже компактні, тому їх часто розміщують на кухні або в передпокої.

Монтаж настінного газового котла нескладний. Для цього достатньо мати міцні настінні кріплення. Після замірів ділянки монтажу і установки кріплень, на них зверху надягають агрегат.

Що стосується підлогового газового котла, то установка котла на підлозі вимагає виконання деяких правил:

 1. вибір місця для установки;
 2. підготовка установочного місця, підлога має бути гладким і жарозащищенным;
 3. з’єднання системи опалення з водопроводом, димохідної трубою, газопроводом та електропостачанням.

Як підключається газовий котел?

Підключати газ до опалювального котла краще з допомогою спеціалістів-газовиків. Вони зобов’язані встановити термозапорный газовий кран, лічильник і датчик загазованості приміщення. Однак багато хто при купівлі газового приладу планують підключати його самостійно.

Є кілька варіантів підключення газових котлів. Вибраний Вами варіант (схема) залежить в першу чергу від виду котла і способу руху води.

Котли з одним контуром, бувають настінними та підлоговими. Відмінність таких приладів від інших полягає в тому, що підключити до опалювального газового агрегату можна лише дві труби, по одній з яких теплоносій потрапляє в котел, по іншій трубі виходить нагріта вода (див. схему).

Згідно запропонованому варіанту підключення, вода пересувається в системі опалення будинку і повертається в опалювальний агрегат.

В таких котлах є два теплообмінника, перший виконує опалювальну функцію, а другий гріє воду постачання мешканців гарячою водою. Зазвичай, котли з двома контурами повністю автоматизовані, і їх дуже легко використовувати. Найчастіше зустрічаються настінні моделі.

Нагріває теплоносій спочатку потрапляє в систему опалення, а потім повертається назад, тільки вже холодним. Котел гріє воду тоді, коли нею користуються. Тобто, як тільки ми включаємо кран з гарячою водою, в котел надходить холодна вода для нагріву. Коли кран вимикається, вода продовжує циркулювати в системі опалення.

Все більшої популярності за останні роки набирає будівництво дерев’яних будинків і заміських котеджів. Багато хто задається питанням, як опалювати будинок з дерева. Для окремих дерев’яних котеджів особливих правил для підключення газових котлів не існує. Для опалення та нагріву води також використовують різні котли нагрівальні агрегати. Єдине, на що слід звернути увагу — це наявність димоходу в будинку, так як для деяких видів агрегатів підключення до димоходу просто необхідно: (див. схему):

Димар або вбудовують в стіни будинку або виводять на дах на висоту понад 0,5 м від коника будинку. Димохід повинен мати стійкість до кислот, тому виконувати його краще з покрівельної жерсті. Димар з цегли використовувати не можна.

Дуже часто в дерев’яних будинках використовують конденсаційні газові котли. Для обігріву приміщення використовується конденсат, який з’являється на стінках камери згоряння, після чого він омиває камеру згоряння і віддає тепло воді через спеціальний теплообмінник.

Установка і підключення газових котлів вимагає особливої уваги і чіткого виконання всіх вимог і правил. Тільки після цього Ви зможете розслабитися і насолоджуватися теплом у Вашому домі.