Установка газових котлів: правила й особливості монтажу

Правила установки газових котлів в Російській Федерації жорстко регламентовані. Як, втім, і в інших країнах. Не дивно, адже недбалість неприпустима, газове обладнання потенційно вибухо — і пожежонебезпечно. Установка газових котлів повинна виконуватися з участю фахівців.

[повернутися до змісту]

Норми і правила

Установка котла в приватному будинку повинна проводитися в суворій відповідності з наступними нормативними документами:

 • Дбн «Житлові будівлі».
 • Дбн «Газопостачання» 2.04.08-87.
 • СНиП «Отопление, вентиляция, кондиционирование» 2.04.05-91.

Сучасна газова котельня — чисте і охайне приміщення

[повернутися до змісту]

Габарити і планування приміщення

Установка газового котла можлива в окремій топкової цокольного або першого поверху, на кухні. Не допускається вхід в топкову з житлових кімнат. Приміщення повинно відповідати таким умовам:

 • Обсяг топкової повинен бути менше 7,5 м3 в існуючих будинках і понад 15 м3 в нових. Останнім часом все частіше в приватних будинках застосовують каскадні системи з двома котлами. Для кожного наступного опалювального агрегату обсяг запропоновано збільшувати на 6 м3.
 • Площа підлоги для одного котла не менше 4 м2.
 • Висота стелі від 2 метрів і вище.
 • Мінімальна ширина дверей в топкову або кухню — 80 див., Відповідно, будівельний отвір не вже 90 див. Між підлогою і дверним стелею повинна бути щілина не менше 2,5 див.
 • В приміщенні, де планується установка котла опалення повинно розташовуватися відкривається вікно, що виходило на вулицю. Площа скління без урахування рами — 0,3 м2 на квадратний метр площі підлоги, мінімально 0,8 м2.

Топкова приватного будинку може розташовуватися в нежитловому приміщенні цокольного або першого поверху, на кухні

[повернутися до змісту]

Необхідні інженерні комунікації

Грамотна установка газових котлів можлива при наявності в котельні необхідних комунікацій. Це, не рахуючи підвідної труби газопостачання з краном і лічильником:

 • Електропостачання автоматики котла і насосів (якщо опалювальний агрегат не енергонезалежний). Слід провести для цих цілей окремий кабель перетином не менше 3 х 1,5 мм від лічильника, захистивши лінію автоматичним вимикачем. Процесорні блоки імпортних котлів не розраховані на нестабільні характеристики вітчизняних енергомереж. Тому підключати котел потрібно через стабілізатор. Багато фірми-постачальники обладнання ставлять наявність стабілізатора обов’язковою умовою надання гарантії. Обладнання повинно бути заземлено, контур заземлення відповідати нормативним вимогам. Електрична розетка не повинна розташовуватися ближче 10 см від газового обладнання. Плафони світильників закриті.
 • Холодна вода для підживлення та заповнення системи.
 • Каналізація. Часто про неї забувають, це неправильно. Конденсаційні котли в процесі роботи осаджують водяна пара, що утворюється конденсат в досить великій кількості: в сезон до літра води на один кіловат потужності котла на добу. Його відводять в загальну каналізацію або окремий приймач. Зустрічаються твердження, що ця рідина являє собою кислотний розчин і її не можна спускати в пластикові каналізаційні труби і биосептики. Це твердження справедливо лише для опалювальних котлів на рідкому паливі, вміст кислот в конденсаті при згорянні газу мізерно. Рекомендується в підлозі котельні встановити трап: при спрацьовуванні групи безпеки в приміщення може потрапити досить велика кількість теплоносія.

Рекомендується встановлювати підлогові котли на невеликий (10-20) см подіум. Легше обслуговувати, менше пилу проникає всередину

[повернутися до змісту]

Приплив повітря і вентиляція

Топкова і кухня повинні мати працюючу природну вентиляцію. Отвір розташовують в 25 см від стелі, діаметр вентиляційної шахти 10 см або більше.

Під час роботи котла для згоряння палива потрібна велика кількість кисню. Відповідно, у приміщенні необхідно забезпечити приплив повітря, в іншому випадку котел не буде розвивати належної потужності, або полум’я взагалі може згаснути. Повітря можна забирати не безпосередньо з вулиці, або з коридору або нежитлових суміжних приміщень. Для забезпечення припливу з вулиці в зовнішній стіні роблять отвір, його можна закрити гратами, найбільше зручний стандартний регульований клапан ВТК.

Якщо повітря надходить з дому, приплив роблять у двері або перегородки. Площа від 20 см2. Якщо проводиться установка газових котлів опалення в турбованим виконання (повітря подається, а гази видаляються з допомогою вентилятора), можна застосувати замість звичного димоходу коаксіальну (подвійну) трубу з виведенням її на вулицю через стіну. По ній одночасно здійснюється приплив і відплив. У цьому припливні отвори не потрібні, в котельній досить передбачити лише природну вентиляцію.

У разі встановлення каскаду кожен з котлів повинен мати свій димохід

[повернутися до змісту]

Димар

Конструкція димоходу залежить від типу котла. Як ми вже відзначили, турбовані, котли взагалі не потребують димоходах, достатньо однієї коаксіальної або двох окремих труб невеликого діаметру. Пожежні вимоги до опалювальних агрегатів цього типу (особливо конденсаційних), невеликі, температура відхідних газів у них ненабагато вище кімнатної. Для деяких типів котлів труби взагалі можуть бути пластиковими.

Температура відхідних газів котлів із звичайною атмосферним пальником досить висока, тут необхідно враховувати протипожежні вимоги. Пристрої звичного цегляного димоходу з керамічної цегли за нинішніми нормами недостатньо. Як мінімум, всередині нього повинна розташовуватися вогнетривка і хімічно стійка труба-вкладиш. Використовується високолегована сталь, керамічна або азбестоцементна труба.

Раціональний варіант — монтаж димоходу газового котла утепленої конструкції. Це може бути труба-сендвіч з нержавіючої сталі, теплоізольована подвійна керамічна, кераміко-бетонна або кераміко-сталева труба. Застосовується також емальована сталь. Утеплені димарі недешеві, проте, з урахуванням того, що відпадає необхідність у зведенні цегляної труби і фундаменту під неї, економічно себе виправдовують.

Висота оголовка димоходу над покрівлею залежить від відстані від коника і не повинна бути менше зазначеної на схемі

Діаметр димоходу не повинна бути менше того, що вказаний у паспорті обладнання. Орієнтовно котла потужністю до 25 кВт потрібно димар внутрішнім діаметром 125 мм; 30 кВт — 150 мм; 40 кВт — 170 мм. Висота димаря від точки входу до виходу — не менше 5 метрів. Оголовок повинен бути вище коником на півметра і більше. Якщо відстань від труби до конька більше півтора метрів, ця величина розраховується. Відповідністю діаметра димоходу не можна нехтувати. Якщо він менше покладеного, паливо не буде згоряти повністю. В результаті буде утворюватися чадний газ, впаде потужність котла, зросте споживання газу.

Норми встановлення газових котлів вимагають наявності прочищення в нижній секції димоходу. Для металевих труб нижче прочищення виводять також трубочку для зливу конденсату. З димоходу котла з атмосферним пальником за добу-двоє може накапати склянку рідини.

Якщо в котельній встановлено два або більше опалювальних агрегатів, окремий димохід повинен мати кожен котел.

[повернутися до змісту]

Відео по установці газового котла в приватному будинку

[повернутися до змісту]

Поради щодо розміщення котла

Котел слід розташовувати максимально близько до димоходу. Допускається влаштування горизонтальної (ухил 2° або більше) труби від котла до входу в димохід довжиною до 2 метрів, але чим менше цей проміжок, тим краще тяга. У частині відстані від стін вимоги до встановлення газових котлів залежать від їх типу обробки (ступінь займистості).

Монтаж настінного газового котла на перегородку або стіну, виконану з горючих матеріалів забороняється. Відповідно, установка настінного газового котла в ролі опалювального обладнання на дерев’яну стіну без додаткових заходів неможлива. На вогнетривку стіну або перегородку котел навішують не впритул, не ближче 2 см Від бічної стіни теж треба відступити не менше 2 см, але краще більше. Як правило, цю дистанцію забезпечує система кріплення самого котла. Допускається монтаж обладнання на конструкції з горючих матеріалів, захищених штукатуркою, облицюванням керамічною плиткою, металевим листом в поєднанні з азбестом. Захист повинна виступати в сторони і вниз за габарити опалювальної установки на 10 см або більше і 70 см вгору.

Дерев’яні стіни необхідно в обов’язковому порядку захищати. За листом металу повинен знаходитися азбестовий товщиною не менше 3 мм

Монтаж газового котла підлогового типу здійснюється з дотриманням тих же відстаней від стін, підлога повинна бути виконана з негорючих матеріалів. Дерев’яні підлоги слід захистити сталлю по азбестовому листа товщиною від 3 мм Відстань від лицьової панелі опалювального приладу до стіни навпроти — не менш метра. Визначені нормативами значення мають доповнюватися параметрами, зазначеними в інструкції до котла. Так, наприклад, встановлення настінних газових котлів часто регламентується виробниками в 30-50, що набагато вище мінімальних вимог.

Підключення газопостачання, пробний пуск і налагодження складної автоматики повинен здійснювати фахівець, який має відповідний допуск

Монтаж опалювального обладнання вимагає особливої старанності, акуратності, дотримання приписів. Установка котла своїми руками можлива, але тільки в тій частині, яка не стосується газу. Підключення та перевірку газопостачання повинен здійснити ліцензований фахівець, який поставить свій підпис на одному з численних документів, необхідних для затвердження газифікації будинку.