Російська лазня — не така вже й російська. Факти з історії

Доречно нагадати слова «лазні» або «лазня» є за своїм походженням грецькими від слова [balneum] або від латинського кореня «бальнеум», що означає «прогоняющее смуток». Сенс, вкладений в ці слова, припускав місце або споруда, що використовується для очищення тіла. Нерозумно вважати, що лазню хтось придумав або винайшов. Це так само безглуздо, як і вважати, що вмиватися і очищати свої одягу теж придумав якийсь конкретний чоловік. Продовжуємо серію статей про історію лазні та історичних фактах.

Згадки про перші лазнях в тому вигляді, в якому ми їх уявляємо собі, виявлені ще до часів утворення перших держав. Геродот — основоположник історії як науки, згадував перші лазні у вигляді ванн, купелей і парилен. Вже в ті часи згадок про лазнях було так багато, що дозволяло навіть Геродоту провести певну систематизацію бань по території походження, приналежності різним народам і по способу прогріву. Вже тоді зустрічаються перші спроби розділити лазні на процедури з сухим і гарячим повітрям, відокремлюючи їх від вологих і менш гарячих лазень.

Ще не лазні, але вже перші приміщення для миття були виявлені на стадії стадії родового і племінного типу суспільних ладів. Вони базувалися на природні водойми, гарячих джерелах, але вже тоді зустрічалися і штучні басейни в яких грівся повітря і вода.

Я вже згадував про лазнях стародавніх скіфів, темаскалях у вигляді куренів. У ті ж часи вперше іспанські колонізатори виявили на території Америки парні лазні у вигляді глиняних півсфер з вогнищем всередині. У таких спорудах місцеві індіанці, аборигени заносили розжарені на вогні камені і лили на нього воду. Також використовували для лазень свої вігвами і північні народи. І лише народності, які утворили через століття давню Русь почали використовувати дерев’яні зруби, але це було пізніше з тимчасової шкалою.

Історичні факти про бані

Я до сих пір я не зрозумію, чому маркетологи пишуть про лазні як про святому місці, в якому поєднуються всі стихії: вогонь, вода, повітря і земля. Стихії, звичайно, є, але святого — нічого. Лазня — найбрудніше в духовному, релігійному і гігієнічному сенсі місце. Воно не освячивалось і більшою мірою приписувалося нечистій силі.

Але в будь-якому випадку, лазня для всіх грала роль закладу, в якому тіло знаходило чистоту, а думки відпочивали. Саме тому в лазні немає прабатьків, тому що милися завжди і скрізь. Сучасне тлумачення лазень та їх класифікація диктується особливостями використання та будівництва одних і тих же давніх басейнів з гарячою водою і вогнем усередині приміщень. У цьому сенсі і лазня, сауна, хаммам і є задоволеннями міжнародного походження.

Фантастичні історії про шовковому шляху і індійських спеціях — не єдині у своєму роді в історії сходу та азіатських земель. Є згадки про лазнях і в Індії. Більше всього до лазні має відношення історія стародавнього міста в долині річки Інд Мохенддо-Даро. Сучасні розкопки в 1956 р. Показали , що вже тоді були ванни у більшості будинків людей не бідного стану.

Як не дивно, але першими з’явилися на світ персональні ванни, а вже потім з зародженням ознак суспільного ладу і стали вимальовуватися перші громадські лазні. Виникнення держави як апарату управління масами призвело і до будівництва громадських купалень і лазень. Саме у перших державах Персії, Ассирії, Вавилона і е і т. Єгипту з’являються лазні за своїми ознаками наближені до тих. В які ми ходимо сьогодні.

Війни і загарбницькі походи несли «культури мытия» і в сучасну Європу. Так Греція «отримала лазні» в XIV-XII століття до н. е. після Троянських воєн. Розкішні лазні царя Дарія дивували і Македонського і Гомера. Знаходячи виклад у знаменитій «Одісеї» (4, 8 і 10-й піснях). Можливо тому лазні Олександра Македонського в Китаї — одні з найрозкішніших у світі.

Стародавні греки навчилися використовувати лазні не просто як засоби гігієни та очищення тіла від грязі, але і як лікувальні процедури. Приклад тому Гіппократ, який одним з перших визнав терапевтичний ефект від банних процедур. Перші олімпійські спортсмени-атлети відвідували лазні майже кожен день. Тому що вони були у складі кожної навчальної «гімнасії» і використовувалися для масажу, прогрівання тіла в сухому і вологому парі.

Продовження слідує…