Римські терми в цікавих фактах про бані

На початку серії статей про історичні факти створення лазень ми вже дізналися, що лазні царя Дарія справили величезний вплив на подальший розвиток «банної індустрії». Максимальне поширення стародавніх громадських лазень випадає на історію древнього Риму в I-III століттях н. е. Терми — не тільки вид наймасовіших громадських бань, але й центри розвитку культури і політикуму. Архітектура тих споруд демонструє кращі досягнення в будівельному мистецтві, у розвитку інженерних комунікацій та становлення комунальних служб забезпечення громадського дозвілля. Факти про якість і структуру римських терм свідчать про те, що вже тоді на службі банних утіх стояли передові досягнення людства в таких областях, як водопостачання, вентиляція, теплотехніка, вентиляції та ін. Мало виділити для лазень самі красиві і розкішні монументальні споруди, необхідно забезпечити їх величезною кількістю води і тепла.

Розглянемо римські терми зсередини більш детально. Монументальні будівлі включали в себе крім банних приміщень, кімнати і зали для змагань поетів, для дискусій істориків і політиків, зали для роздумів римських філософів. Це не просто лазня — це центр культурного розвитку країни. Еліта стародавнього Риму приходила в терми послухати та подивитися на артистів, спортсменів, почитати книги і дізнатися найсвіжіші новини.

Історія римських терм

Римським лазнях були надані одні з найкрасивіших і великих будівель та архітектурних комплексів. В їх склад входили сади, вулиці, величезні басейни і фонтани. Складно сьогодні уявити собі, але масштаб будівель був таким, що лазневі споруди складалися з величезних басейнів, і тільки уявіть: більше двох тисяч ванн з підігрітою водою. Величезні потоки гарячої води і пари повинні були потрапляти під все приміщення для купання і масажні кімнати. Навіть складно уявити якими досконалими повинні були бути інженерні комунікації в той час, коли не існувало ТЕЦ, ГРЕС і тец. Римські лазні — терми — не просто шедеври архітектури, але і центри інтеграції сучасних технологій того історичного періоду.

Стародавні римляни не просто ходили до лазні (терми), вони там проводили більшу частину часу. На доказ цього наведемо історичні факти про технічну сторону питання:

  • Обсяг споживаної води фонтанами, басейнами і купальнями — 700 мільйонів літрів в день (рівень постачання водою сучасної Москви)
  • Середній обсяг споживання води в перерахунку на одного жителя Риму — 600 літрів;
  • На 1 300 тис. жителів в той час припадало 860 громадських лазень і 15 терм (в даному прикладі терми — складні комплекси споруд, що займають кілька кварталів).

Найвідомішими лазнями (термами) вважалися терми Каракалли які дивують нас навіть при розгляді за сучасними мірками. У центрі цього комплексу перебувала адміністративна будівля розміром 226м х 137м. Максимальна місткість даного комплексу становила до 3000 чоловік одночасно. Попри таку завантаженість, у таких термах вели свою лікувальну практику давньоримські лікарі і знахарі. Найпоширенішою хворобою, яка виганяли з хворих — ревматизм, не кажучи вже про простудних захворюваннях. Одним з перших лікарів, хто практикував у термах був Клавдій Гален (130-200 р. н. е..)

Війна — самий застосовуваний спосіб поширення банної справи у давній історії. Це очевидно з часів воєн царя Дарія. І римляни не були винятком — вони будували терми на всіх територіях які захоплювала Римська імперія. Саме завдяки війнам потрапили в сучасні Англію і Францію прообрази терм. Так тривало до кінця існування Римської імперії. Падіння світового панування цієї держави було використано католицьким духовенством, яке було проти використання бань. Так з лиця землі зникли розкішні терми внаслідок їх фізичного руйнування.

Деякі історики пов’язують цей факт з мали місце в ті часи поширенням інфекційних захворювань та епідемій на території середньовічних держав. Це ще один непрямий фактор в доказах корисності лазні і гарячої пари в порівнянні зі звичайними ваннами наповненими водою. Але історія бань на цьому не закінчилася. Вона продовжилася і поширилася на території Африки і в країни Європи, які були захоплені арабами.

Тут історія лазень отримує в своєму розвитку нову гілку розвитку з популярними східними хаммамами. Відродження терм почалося в 1453 р. турками в Константинополі (сучасному Стамбулі). Захопивши місто турки відкрили в ньому римські терми.

Історія лазні. Буде продовження …