Ремонт кульового крана: заміна на стояку, чому тече ражавая вода на кухні

Зміст статті

Коли виникає необхідність провести терміновий ремонт кульового крана, багато хто (навіть досвідчені майстри) втрачаються. Це пов’язано з тим, що конструкція кульового крана істотно відрізняється від звичної.

З звичайним краном все досить просто — відкрутив пару гайок, замінив прокладку або кран-буксу, закрутив гайки, перевірив — не тече! А ось кульовий кран може змусити серйозно попітніти, особливо якщо взятись за його лагодження «з наскоку», без належної підготовки.

Отже, припустимо, у вас встановлений кульовий кран ремонт якого потрібно провести самостійно, при цьому — в стислі терміни.

Така ситуація досить поширена, адже сам пристрій кульового крана, поряд з зручністю використання (відмінна і дуже точне регулювання натиску і температури води) має і ряд недоліків: при збігу ряду факторів, про які ми поговоримо нижче, кульові змішувачі або починають текти, або — просто перестають забезпечувати регулювання температури, змішуючи гарячу воду з холодною в довільному співвідношенні.

Повернутися до змісту

Перед тим, як відремонтувати кульовий кран, необхідно ознайомитися з загальною схемою його конструкції.

Конструкція крана

Кульові крани випускають багато виробників сантехніки, проте будова їх незмінно:

 • В серцевині змішувача знаходиться порожнистий куля, виготовлений з нержавіючої сталі. В порожнині кулі відбувається змішування води: з двох вступних отворів надходить гаряча і холодна вода, а з вивідного отвору виходить вода необхідної температури.
 • Сам кульку монтується в спеціальній гільзі — картриджі. Для фіксації кульки у картриджі обладнані спеціальні гумові сідла, що надійно фіксують кулька під тиском води.

Повернутися до змісту

У чому ж полягають найбільш поширені проблеми у використанні кульового змішувача?

Якщо не брати до уваги ситуації, коли змішувач має явні механічні пошкодження (тріщина на корпусі) чи є проблема з водопостачанням взагалі (наприклад, з крана тече іржава вода), то найбільш часто зустрічаються наступні проблеми.

А саме:

 • Протікання води з змішувача
 • Ослаблення напору (за умови, що тиск в системі водопостачання не змінився)
 • Проблеми з регулюванням температури (вода дуже гаряча чи холодна)

Причиною протікання крана найчастіше є засмічення простору між гумовими сідлами у картриджі і кулею. Мікроскопічна смітинка, потрапляючи в зазор, здатна порушити герметичність з’єднання, а з часом — деформувати резинове сідло.

Аератор, в якому накопичуються тверді частинки

Напір можна відрегулювати, змінюючи положення штока, який пов’язує кульку з важелем. «Граючи» штоком можна виставити такий стан подають труб по відношенню до отворів в кульці, яке забезпечує необхідний напір води в змішувачі.

Також проблеми з напором можуть бути пов’язані з тим, що затвор частково засмітився. При цьому проблема вирішується витягом аератора, очищенням його і поверненням в колишнє положення. Щоб уникнути засмічень в подальшому можна порекомендувати установку фільтрів для води в подавальних трубах — саме вони будуть поглинати тверді частинки, що засмічують змішувач.

Повернутися до змісту

Отже, що ж потрібно робити, коли виникло питання як відремонтувати кран на кухні?

Зняття частини важільної

Ремонт кульового змішувача проводиться в послідовності, змінювати яку не варто.

Від того, наскільки точно і якісно будуть виконані дані рекомендації, буде залежати, наскільки успішною буде ремонт, і буде потрібно заміна крана на стояку (а це — додаткові витрати часу і коштів) у разі невдачі?

Процедура ремонту кульового змішувача включає наступні операції:

 • Закриваємо всі запірні клапани (для холодної і гарячої води) для попередження витоку води. Зливаємо залишки води з крана.
 • Гвинт, що утримує на місці важіль змішувача, послаблюємо, відкручуючи його за допомогою шестигранного ключа. Знімаємо важільну частина змішувача, підтягуючи її вгору з одночасним розхитуванням. Якщо змішувач використовувався давно, то на даному етапі, можливо, буде потрібно прикласти деяке зусилля. Однак, будьте обережні — міцність корпусів та ручок недорогих змішувачів залишає бажати кращого.
 • Знявши важільну частину, ми отримуємо доступ до резьбовому з’єднанню. За допомогою викрутки проворачиваем його за годинниковою стрілкою — для цього потрібно натискати на виїмки, дозуючи зусилля.

Зверніть увагу! При цьому потрібно бути дуже уважним і не пошкодити водопровідні шланги при провертанні крана.

Розбираємо кран

 • За допомогою плоскогубців видаляємо купол крана, знімаємо пластикову деталь, розташовану під куполом.
 • Якщо кран тече, то швидше за все, проблема в стані ущільнювача на пластиковій частині. Ущільнювач може бути або зношений (що найімовірніше), або частково перекритий вапняними відкладеннями — таке трапляється у випадку, якщо в системі використовується занадто жорстка вода. Якщо відклади виявлені — видаляємо їх з допомогою абразивних чистячих засобів, намагаючись не пошкодити ущільнювач.
 • Виймаємо куля з місця кріплення. У разі, якщо куля пошкоджений або деформований — потрібно його заміна.
 • Наступний етап розбирання крана — демонтаж ущільнень, основне призначення яких — фіксація кулі. Ущільнення з пружинами можна легко зняти, використовуючи плоску викрутку з тонким жалом. Старі ущільнення міняємо на нові при появі на них перших ознак зносу. Точно так само рекомендується і заміна пружин — з часом вони втрачають пружність і перестають справлятися з якісною фіксацією кулі.
 • Встановлені в корпус змішувача нові ущільнювачі обов’язково змащуємо для продовження їх терміну експлуатації.

Зверніть увагу! Використовуйте змазку, яка підходить для даної моделі змішувача. Склад матеріалу для ущільнювачів у різних виробників може відрізнятися, і застосування оливи невідповідного типу може призвести до пошкодження ущільнювальних кілець і порушення герметичності.

Після того як замінені ущільнювачі, збираємо змішувач спочатку встановлюючи на місце кулю, а потім — монтуючи кожух і маховик. Перевіряємо герметичність всіх з’єднань, підключаючи воду. Якщо з’єднання не пропускають воду, достатній напір і температура регулюється в штатному режимі — значить, ремонт кульового крана виконано успішно!