Пристрій водопровідного крана: схема змішувача, як встановити кран у ванній

Зміст статті

Час від часу на кухні або у ванній виникає необхідність заміни змішувача, як правило, з причини виходу з ладу старого пристрою або просто при бажанні замінити старе сантехнічне обладнання новим. Встановити новий кран або ж усунути несправність старого досить просто без сторонньої допомоги.

Необхідно лише мати відповідні інструменти, знати хоча б у загальних рисах влаштування водопровідного крана, володіти часом і бажанням встановити або відремонтувати водопровідний кран своїми руками.

Повернутися до змісту

Опишемо найбільш поширені види водопровідних кранів та їх особливості:

 • Кран-змішувач — найбільш часто зустрічається варіант, який дозволяє регулювати температуру води за допомогою змішування потоків холодної і гарячої води.

В типах змішувачів нескладної конструкції змішування проводиться за рахунок застосування двох вентилів — для холодної і для гарячої води. Безпосередньо змішування відбувається в зливі крана.

Потік води в змішувачах регулюється притисненням до сідла прокладки, зазвичай виготовляється з гуми. Здійснюється притиснення за рахунок пересування штока, вкручиваемого в буксу. Таким чином прокладка закриває сідельний отвір і обмежує водний потік.

 • Кульовий кран — також поширений тип водопровідних кранів.

  Кульовий кран у розрізі

За типом регулятора водного потоку пристрій крана подібного типу можна порівняти з самоварным краником, в якому застосовується золотник. Золотник у кульовому крані виконаний у формі кулі, звідси і відбувається назва крана.

В золотнику є наскрізний отвір, і якщо золотник повернути так, щоб отвір «дивилося» вздовж осі крана від вхідного до вихідного патрубка, то кран відкритий.

Якщо ж золотник повернутий на 90 градусів від зазначеного положення, подачі води не буде. Пристрій кульового крана таке, що відкривається лише за четверту частину обороту і тому зручний у тих випадках, де подача або перекриття води повинно відбуватися швидко, наприклад контрольних вентилях на трубах.

У побутових змішувачах для ванни чи раковини не застосовується установка кульових кранів , так як тут необхідна плавне регулювання інтенсивності і температури потоку води.

 • Одинважільний змішувач — навпаки, здебільшого застосовується саме в побутових умовах.

Пристрій крана-змішувача продумано таким чином, щоб регулювання потоку проводилася за допомогою опускання і підняття ручки, а співвідношення холодної та гарячої води, тобто температура води, одержуваної на виході з крану — за допомогою повороту ручки.

 • Керамічний змішувач — даний тип змішувачів ділиться, у свою чергу, на змішувачі з керамічними дисками і пристрої з кульовим механізмом.

Останні за принципом дії аналогічні роботи кульових кранів, проте в золотнику у них замість одного три отвори — два для входу води, одне для виходу.

В керамічних змішувачах є керамічний картридж, який складається з заглушки і пари керамічних дисків з отворами. Під час повороту дисків відносно один одного верхній диск перекриває просвіт отворів для холодної і гарячої води в нижньому диску, змінюючи при цьому співвідношення потоків.

Зміна положення заглушки призводить до зміни перерізу отвору верхнього диска, тим самим відбувається регуляція загального потоку води.

Схема водопровідного крана класичного типу

Повернутися до змісту

Рада! При виборі настінного змішувача (для ванною) слід звернути увагу на довжину ізліва: відстань від «носика» до стіни не повинно бути занадто коротким, інакше вода може потрапляти на бортик ванни, звідки потім стікати на підлогу. При цьому дуже довгий вилив іноді не дуже зручний в експлуатації.

Інструкція по установці змішувача:

 1. Насамперед необхідно перекрити воду в квартирі. Далі для запобігання умивальника чи ванни від пошкоджень покриття від випадково впав інструменту, болта або гайки слід укрити сантехніку картоном або щільною тканиною. Потім приступають до розбирання крана у ванній, використовуючи для відкручування болтів розвідний ключ.
 2. Зазвичай комплект змішувача реалізується частково розібраним, тому перед його установкою потрібно зібрати комплектуючі воєдино (за винятком крана), що додається до пристрою інструкції. Слід уважно стежити за щільним з’єднанням гумових і силіконових прокладок, що йдуть в комплекті до змішувача. Для складання виробу може також знадобиться хрестоподібна викрутка.
 3. Зібраний змішувач з допомогою накидних гайок встановлюється до труб. Перед безпосередньою установкою потрібно намотати на різьбу по ходу закручування гайки ущільнювач — ФУМ-стрічку або льняне клоччя.
 4. При неповному збігу висновків трубопроводу і накидних гайок змішувача необхідно відкоригувати різницю за допомогою ексцентрикових перехідників. На їх різьбу також слід намотати ущільнювач і встановити гумову прокладку між накидною гайкою і різьбленням перехідника.
 5. Потім слід пригвинтити носик крана до змішувача і відкрити воду. Якщо все справно — місця врізки труб змішувача закриваються декоративними накладками, також йдуть в комплекті.

  Настінний змішувач для ванної

Повернутися до змісту

 1. Установлення водопровідного крана передбачає використання таких допоміжних інструментів, як набір викруток, набір гайкових ключів, клоччя або спеціальна стрічка для герметизації різьбових з’єднань і, природно, сам кран.
 2. Насамперед необхідно перекрити воду, відкрити встановлений кран і злити воду, що залишилася в трубі. Відповідного розміру гайковим ключем слід відгвинтити гнучкі шланги, що підводять воду до крана, від труби водопостачання.
 3. Потім відгвинтити дві гайки, за допомогою яких здійснюється кріплення крана до миття або умивальника, видалити шайбу кріплення і витягти старий кран з отвору в сантехнічному приладі разом з гнучкими шлангами.
 4. На новий водопровідний кран необхідно встановити нові гнучкі шланги, попередньо обмотавши різьбу (по ходу руху) клоччям або спеціальною стрічкою для кращої герметизації.
 5. Далі слід зверху вниз просунути в отвір в сантехніці спочатку гнучкі шланги, а потім і кріпить частина крана, протягнути через шланги спеціальну шайбу, за допомогою якої здійснюється кріплення крана до миття, і надійно закріпити кран з допомогою гайок.
 6. Другі кінці гнучких шлангів прикріпити відповідно до труб подачі гарячої та холодної води, не переплутавши одну з одною і загерметизувати з’єднання.
 7. Відкрити подачу води і перевірити всі з’єднання на предмет течі. Якщо несправностей немає — питання, як встановити кран у ванній або на кухні, вирішено.

  Змішувач для кухні

Повернутися до змісту

В даному розділі будуть розглянуті найбільш часто зустрічаються несправності водопровідних кранів, їх причини та методи усунення.

 1. Тече кран або змішувач.

Причиною несправності може служити викришування країв гумової прокладки або кільцеве продавлювання. Щоб усунути несправність слід перекрити воду вентилем на підвідної труби.

Потім потрібно трохи вивернути з вентильної головки маховик зі штоком і, переконавшись у відсутності подачі води, викрутити головку розвідним або гайковим ключем, тим самим звільнивши клапан з сідлом і прокладкою.

Якщо поверхня вентильної головки хромована, слід підкласти під ключ латунні або алюмінієві прокладки.

У разі, коли маховик крана виконаний у вигляді ковпачка, обов’язково необхідно зняти його зі штока, в іншому випадку не буде можливості встановити ключ і вивернути вентильну голівку.

Якщо знята вентильна головка ремонтується вперше, необхідно вигвинтити гвинт клапана і покласти разом з шайбою в коробку з кріпленням, так як більше вони не знадобляться. Потрібно використовувати прокладку з гуми, діаметр якої перевищує 1 мм внутрішній діаметр гнізда клапана, чого буде достатньо для щільного прилягання прокладки в гнізді.

Виступаючу крайку прокладки слід обрізати ножицями під кутом приблизно 45° по колу. Це роблять для того, щоб вентильна головка не виробляла «кулеметні черги».

 1. При витоку гарячої води з крану (змішувача).

Причиною може бути розтріскування шкіряного прокладки і кільцеве продавлювання. В даному випадку необхідно замінити шкіряну прокладку гумової через вимивання гарячою водою дубильних речовин зі шкіри, при цьому шкіра твердіє і розтріскується, перестаючи заповнювати собою дрібні нерівності на сідлі крана (змішувача).

В якості прокладок годиться спеціальна технічна шкіра або кожемит.

 1. При «кулеметних черг» і реве під час відкриття вентильної голівки.

Причиною може служити виникають у замінених водопровідних трубах в квартирі своїми руками гідравлічні удари або вібрація краю прокладки з гуми. Щоб усунути несправність, треба викрутити вентильну голівку і оглянути прокладку. Швидше за все, по мірі зносу край її кромки разлохматился, що і викликало вібрацію.

Слід приблизно під кутом в 45° зрізати крайку прокладки, не виймаючи її з клапана. Ножицями потрібно зрізати піднесення кромки над кільцевою стінкою клапана. Однак процедура буде мати сенс при прорізанні прокладки сідлом не більш ніж третини її товщини. В іншому випадку треба змінити прокладку.

Є ймовірність, що звуки поширюються по трубах із-за вібрації вентильної головки крана в одній сусідніх квартир. Тоді несправність потрібно усувати за місцем її виникнення.

Процес зняття вентильної головки

 1. При безперервному перебігу крана (виливу змішувача).

Причиною може служити попадання частинки піску або іржі в одне з місць дотику сідла з прокладкою. В цьому випадку слід кілька разів відкрити і закрити вентильну голівку.

Якщо проблема не усунулась сама собою, потрібно викрутити вентильну голівку і очистити прокладку ножем або викруткою.

Рада! Якщо на прокладці залишилися сліди від подібних частинок, проте сама прокладка знаходиться в хорошому стані, слід перевернути і продовжити експлуатацію.

Сподіваємося, що тепер для вас питання про те, як полагодити водопровідний кран, буде ненав’язливим і легко розв’язних.