Пристрій кульового крана: монтаж, ремонт та заміна у квартирі, як вибрати

Зміст статті

Одне з порівняно недавніх і дуже корисних винаходів — кульовий кран. Це одна з різновидів запірного механізму в трубопроводах. Завдяки своїй простоті, надійності і довговічності, ці крани широко застосовуються як в побутових, так і в промислових умовах.

Сам пристрій кульового крана таке, що він герметично перекриває не тільки воду в трубопроводах, але і потоки газу і нафти.

Повернутися до змісту

Латунний кран прослужить дуже довго

Крани з кульовим типом запору були винайдені близько ста років тому. Але широке застосування знайшли порівняно недавно. Справа в тому, що ранні варіанти недостатньо щільно перекривали потік, через недостатньо міцних матеріалів і недоробок у своїй конструкції.

Після появи сучасних матеріалів — штучного каучуку, фторопласту та інших синтетичних речовин пристрій крана кульового піддався модифікаціям в кращу сторону.

Ущільнювачі з цих матеріалів почали забезпечувати надійну і щільну герметизацію і не зношуються довгий час. А якісні мастильні речовини значно знижують тертя елементів і полегшують керування краном навіть великих розмірів.

Сучасний кульовий кран пристрій має гранично просте. Складається він з затвора — рухомої деталі у вигляді сталевої кулі з наскрізним отвором круглої форми посередині для проходу потоку. Отвір при цьому дорівнює діаметру внутрішньому діаметру труби.

Тримаючи кулю на 90°, користувач повністю перекриває прохід. Крани цього типу називають полнопроходными. Якщо кран відкритий повністю, то гідравлічних втрат при циркуляції потоку практично немає.

Це скорочує зношування запірного механізму і труб в рази, порівняно з запірною арматурою попереднього покоління. Тому такі крани майже повністю замінили своїх застарілих попередників, у першу чергу — на всіх основних і значущих магістральних лініях.

Якщо вам належить заміна або ремонт водопровідного крана ремонт водопровідного крана кульового типу, то зробити це буде досить просто.

Спочатку просто визначитеся — який тип цього крана вам найбільш прийнятний.

Зверніть увагу! Власне типів існує три — полнопроходные, неполнопроходные і стандартні. Перший тип має пропускну здатність від 90 до 100%. Другий тип пропускає від 40 до 50%, і третій — від 70 до 80% потоку.

Що стосується матеріалів, з яких виготовляють такі крани, то зазвичай це латунь, сплави з нею або високоміцний пластик. Латунні чудово витримують перепад температур, не іржавіють і служать дуже довго.

Пластикові — трохи менш міцні і погано переносять високу температуру.

Тому, якщо у вас планується заміна кранів в квартирі, використовувати запірні механізми з пластику краще для холодного водопостачання або підведення газу.

Для монтажу опалювальних систем і гарячої води оптимальним варіантом буде установка кульових кранів, виготовлених з латуні.

Гарантія їхньої служби розрахована на 50-60 циклів (відкрити-закрити) без втрати герметичності. Вони практично не схильні до корозії і легко витримують високі температури.

Повернутися до змісту

Кульовий кран під зварювання

При купівлі кульових кранів, варто знати кілька простих правил — як вибрати кран кульовий, який буде зручний і надійний?

Перш за все, визначитеся, для яких цілей він вам необхідний. Для гарячого або холодного потоку води, а також для газопроводу у вашому будинку або квартирі оптимальними будуть сталеві або латунні крани.

Потім вирішите — призначений для приварки кран, або він буде фланцевого типу. Справа в тому, що крани під приварення встановлюють на магістралях з потоком рідини, в тій чи іншій мірі агресивною. Тобто — лужний, кислотного середовища, або рідин високих температур. Він витримує великий тиск і гранично надійний.

Фланцевий тип — повнопрохідний, кріпиться за допомогою різьби і призначений також для газу і рідин, але небажаний для агресивних сполук.

Пластикові кульові крани краще купувати для перекриття газу або холодної води.

Також слід простежити при покупці, щоб виріб було без шлюбу і повністю укомплектовано всіма елементами. В іншому випадку може виявитися, що кран тече.

Він повинен складатися з: ручки управління, ущільнення штока, корпусних гайки, тефлонові ущільнювальних сідел, латунного чи сталевого кулі, гумового ущільнювача штока, штока з латуні, латунного корпусу ущільнювальної шайби, регулювальної гайки.

Повернутися до змісту

Кран Маєвського

Ще один вид запірних кранів — кран Маєвського, або голчастий радіаторний повітряний клапан. Призначений він в основному для того, щоб спускати накопичився в радіаторних батареях повітря.

Його пристрій відрізняється від пристрою водопровідного крана. Він набагато зручніше звичайних кранів, які найчастіше використовуються для скидання повітряних пробок. Справа в тому, що з подачею гарячої води в батареї центрального опалення, обов’язково заносяться повітряний бульбашки, які мають звичай накопичуватися в важкодоступних місцях і заважати циркуляції води.

У цьому випадку вам допоможе установка крана маєвського, з допомогою якого ви легко зможете позбутися від цієї неприємності.

Кран складається з основи — голчастого запірного клапана. Цей клапан розрахований під спеціальний чотиригранний ключ і забезпечений прорізами для шлицевой викруткою.

Клапан з пробкою призначений для вворачивания у верхню частину радіаторної батареї. Між гвинтом і штоком клапана для герметизації монтується кожух з пластику, щоб вода не підтікала з радіатора при відкритті крана.

Зверніть увагу! Якщо ви помітили, що ваш радіатор прогрівається не повністю, і є місця з меншою температурою, значить — в радіаторі скупчилися повітряні пробки. При встановленому крані маєвського ви легко позбудетеся від них. Відкрийте кран спеціальним ключем, ви почуєте шиплячий звук спускного повітря.

Тримайте його відкритим до тих пір, поки повітря не зміниться випливає водою. Для цього бажано попередньо підставити під радіатор яку-небудь ємність. Тепер досить просто закрити кран.

Для набору води з радіаторів ці крани не призначені, зате зручні саме для позбавлення від надлишків повітря, тому і застосовуються в основному тільки для установки на опалювальних батареях.