Пристрій газового котла

Опалення заміського будинку або дачі — один із самих головних компонентів, який дозволяє людині отримати максимальний затишок і тепло в будинку, а разом з цим і комфортне проведення часу. Газовий казан, як пристрій для одержання теплової енергії для обігріву будинку і його кімнат, використовується повсюдно і є найбільш популярним серед всіх типів теплогенераторів. В даний час, природний газ є найвигіднішими в плані використання його для обігріву приміщень. Максимум вигоди досягається за рахунок того, що метан або пропан-бутан, що використовується, як паливо, досить економічний, порівняно дешевий, легкий у використанні і доступний.

Розібратися в різноманітті газового опалювального обладнання часом дуже складно. Але знаючи основні характеристики і параметри газових котлів, можна скласти свою думку про те, яке обладнання для обігріву будинку краще.

Газовий котел — принцип роботи

Принцип роботи газового котла, в незалежності від його різновиду, практично однаковий, і з точки зору фахівців, досить-таки простий.

 • За допомогою датчиків і терморегуляторів контролер управління фіксує встановлену температуру, аналізує потребу в теплі, і після цього відкриває запірну газову арматуру, за допомогою якої відбувається подача газу до пальника.
 • В приєднаному до газового постачання котлі спрацьовує п’єзо — або електричні.
 • Після включення пальника, вода в теплообміннику нагрівається до потрібної температури, і з допомогою циркуляційного насоса подається в систему опалення.
 • Теплообмінник і теплоносій буде нагріватися до тих пір, поки не досягне межі температури, заданого термостатом.
 • Після цього автоматика відключить пальник.

Котел, що працює за цим принципом, є одноконтурним. Щоб одноконтурний котел міг нагрівати ще й воду для побутових потреб, доведеться додатково придбати газову колонку або електричний бойлер.

Але можна поступити простіше, а саме, придбати двоконтурний газовий котел, який буде служити, і для обігріву приміщення, і для подачі гарячої води. Незважаючи на те, що даний тип котла має контур для нагріву води, він не зможе працювати одночасно в двох напрямках, тобто обігрівати приміщення і забезпечувати подачу гарячої води. Після включення гарячої води, подача тепла буде припинена, але для середньостатистичного житлового будинку з невеликою площею і малим забором води, це буде не дуже помітно. Існує два типи двоконтурних котлів — проточний, і з додатково вбудованим бойлером. Перший тип підходить для тих, хто не витрачає більше 14 літрів води за раз, другий підходить для забезпечення водою в більш крупних масштабах.

В цьому і є основна відмінність одноконтурних і двоконтурних газових котлів опалення. Все залежить від площі приміщення та кількості споживаної мешканцями води.

Основні елементи газового котла

Газовий котел схоже на міні-котельні на дому, тому що має у своєму арсеналі захист, має самодіагностикою і елементами управління, включаючи розширювальний бачок, теплообмінник, запобіжний клапан і вбудований насос, що забезпечує циркуляцію води в системі.

Як і принцип роботи котла, його основні елементи практично однакові. В оснащення входить;

 • Газова пальник— через форсунки, якими вона оснащена, в камеру згоряння подається газ. Самі форсунки відіграють важливу роль у рівномірному розподілі газу по всій пальнику, тим самим забезпечуючи і рівномірне нагрівання теплоносія.
 • Теплообмінник— за рахунок енергії, яку виділяє згоряє газ, відбувається його нагрівання, тепло від якого передається рідини.
 • Циркуляційний насос — присутня не в усіх систем, але загальна його завдання полягає в забезпеченні тиску, якщо магістраль газового опалення має примусову циркуляцію.
 • Розширювальний бачок— забезпечує відведення теплоносія при тривалому перегріві, ємності якого вистачає для оптимальних умов роботи звичайного котла.
 • Пристрій для відводу продуктів горіння— система димовидалення може бути як з природною тягою, так і з примусовою.
 • Автоматика— блок керування системою опалення, який задає режим функціонування.
 • Самодіагностика — система діагностує проблему, аналізуючи при цьому всі елементи газового котла, у разі необхідності сповіщаючи спеціальними кодами помилок, які відображаються на табло.

Крім усього перерахованого, газові котли мають вбудовані температурні датчики, вбудовану систему захисту при вимиканні електроживлення, а в деяких присутній і захист від замерзання, коли котел працює в енергозберігаючому режимі.

Різновид котлів — підлогові і настінні

Основна перевага настінного газового котла— це його ціна, яка порівняно з підлоговим обладнанням, набагато нижче. Його перевага — простота установки, за рахунок чого вартість монтажу нижче. Не можна випускати з уваги і здатність вписатися в будь-який інтер’єр будинку. На додаток до всього можна відзначити і компактність газового настінного котла.

Що стосується підлогового газового устаткування, то серед переваг такого роду котлів можна, в першу чергу, відзначити велику потужність. Використовуючи підлоговий газовий котел можна обігріти заміський будинок, або ж досить велика будівля.

Серед відмінностей цих двох видів газових котлів перебувати не тільки конструктивна складова, але і деякі технічні параметри.

 • Підлоговий котел більш довговічний в експлуатації за рахунок того, що в деяких конструкціях теплообмінник зроблений з чавуну, а чавун, як відомо, товщі і набагато менше піддається корозії. Більш легкі, сталеві котли більше схильні до пошкоджень при транспортуванні, що помітно позначається на їх роботі.
 • Підлоговий котел оснащений декількома видами пальників. Найбільш переважно атмосферні пальники, так як котли, оснащені саме ними, дешевше, більш прості по конструкції і практично безшумні. Вентиляторні (наддувні, змінні, навісні) пальники, якими оснащений газовий котел, дають велику потужність, до декількох тисяч кВт, але і більш дорогі за ціною.

У загальну відмінність між настінними і підлоговими газовими котлами можна віднести ще один, але важливий параметр. Настінне обладнання вимагає підключення до електроенергії, а підлогові котли, як були, так і залишаться традиційними, автономними видами обладнання для обігріву будинку. Не міняючись кардинально згодом, вони тільки покращують свої технічні характеристики, які додають їм потужності, але в той же час, і економічності.