Котел тривалого горіння своїми руками

Отже, перед вами постав вибір варіанту опалення вашого будинку або заміської дачі. Газ — добре, зручно, є безліч готових котлів на вибір. Однак не завжди газ підведений прямо до дому, а вже заміські дачі з газовим опаленням взагалі можна по пальцях перерахувати. До того ж, вартість встановлення обладнання та витрати в процесі експлуатації часто перекривають результат від використання.

Здавалося б, вихід є — дрова! Печі та котли на твердому паливі невибагливі і не вимагають особливого догляду, однак незручні в експлуатації внаслідок необхідності постійного завантаження нових порцій дров.

Зміст

 • Принцип роботи
  • Вибираємо проект
  • Матеріали і інструменти
  • Технологія виготовлення
 • Використання котла
 • Як побудувати котел: відео

Щоб оптимізувати застосування звичайного дров’яного котла, потрібно його оснащення спеціальною піччю тривалого горіння. Господареві «з руками» не складе складності реалізувати подібний проект самостійно. Можливі способи виконання цієї задумки розглянемо далі.

Принцип роботи

Принцип пристрою котла тривалого горіння полягає в тому, щоб збільшити час між завантаженнями палива практично в 10 разів при збереженні його обсягу, що досягається примусовим зменшенням кількості надходить в зону горіння повітря. В результаті дрова не горять яскравим полум’ям», а активно тліють, виділяючи при цьому те ж кількість теплової енергії, як і при горінні.

Вибираємо проект

В мережі на сьогоднішній день представлено кілька проектів самостійного виготовлення котла тривалого горіння. Найбільш популярними є варіанти виготовлення з сталевої труби з залізної бочки. Перший варіант є більш простим і найменш ресурсозатратным, але і підходить більш всього для дачі. Другий варіант виглядає солідніше, але на його виготовлення буде потрібно набагато більше матеріалів, інструментів і пристосувань. Оскільки дана стаття розрахована на рівень початкової середньої підготовки, докладніше зупинимося на першому проекті.

Матеріали і інструменти

Отже, нам знадобляться:

 • сталева товстостінна труба завдовжки 80-90 см і діаметром до 30-35 см;
 • відводок з сталевої труби завдовжки 30-40 см і діаметром 10 см;
 • відрізок труби завдовжки 90-92 см і діаметром 6 см;
 • сталевий диск діаметром 27 см;
 • сталева кришка діаметром 35 см з отвором діаметром 6 см;
 • сталева крильчатка з шести дугоподібних лопатей (розміри див. на малюнку);
 • зварювальний апарат;
 • болгарка;
 • прямі руки.

Технологія виготовлення

До верхньої частини товстостінної сталевої труби приварюється сталевий відводок, як показано на рисунку.

Виготовляємо спеціальний обмежувач зони горіння, для чого до довгого відрізку труби приварюється сталевий диск з заздалегідь виготовленої крильчаткою (див. рис.) Обмежувач ущільнює паливо всередині котла, тим самим обмежуючи кількість кисню.

Верхня частина котла закривається кришкою. Отвір у центрі кришки зроблено не дарма: воно дозволяє обмежувача вільно ходити вгору-вниз.

Залишилося тільки забезпечити наш котел прямокутним отвором і закривається дверцятами, щоб згоріле паливо можна було легко видалити, і котел готовий!

Використання котла

Для того, щоб котел був не просто пічкою, а саме котлом, необхідно реалізувати теплопередачу тепла від тліючого палива. Найпростіший спосіб — це технологія «термоса», коли навколо всієї зони горіння створюється водяна сорочка, тобто теплоносій циркулює між внутрішньою та зовнішньою стінками котла.

Експлуатація даного котла дуже проста — зверху знімається кришка і обмежувач, паливо закладається вище середини і підпалюється у верхній частині. Далі встановлюється обмежувач і кришка. По мірі згорання палива обмежувач під своєю вагою поступово опускається вниз, обмежуючи подачу повітря.

Простота виготовлення і економічність даного котла дозволяє використовувати його не тільки в якості опалення садового будиночка, але і теплиць, парників, квітників.

Як побудувати котел: відео

Відмінна, дотепна відеоінструкція по будівництву описаної моделі твердопаливного котла тривалого горіння: