Комбіновані котли «газ-дрова»

Опалювальні котли комбінованого типу набули широкого поширення в облаштуванні приватних будинків. Основна їх відмінність від аналогічного обладнання у використанні декількох видів палива, що сприяє економії засобів і незалежності від поставок палива конкретного виду.

Комбіновані котли можуть поєднувати в собі до чотирьох видів: дизельний, газовий, твердопаливний і електрокотел. Таке обладнання забезпечує автономність і ефективність опалювальної системи. Перехід з основного виду палива на допоміжний відбувається автоматично.

Зміст

 • Види комбінованих котлів
 • Відмінні риси котлів «газ-дрова»
 • Переваги комбінованих котлів «газ-дрова»
 • Критерії вибору котлів «газ-дрова»
 • Установка обладнання
 • Особливості експлуатації котлів «газ-дрова»

Види комбінованих котлів

Комбіновані котли класифікують в залежності від типу використовуваного палива:

 1. Газ і тверде паливо. Головна перевага такого обладнання — незалежність від газу.
 2. Газ і рідке паливо. Ефективно обігрівають великі площі і легко переводяться з одного пального на інше (за допомогою зміни пальника).
 3. Газ, електрика, рідке паливо. Підходить для опалення приватних будинків. Газ і дизель швидко нагрівають приміщення, електрика підтримує задану температуру.
 4. Газ, тверде паливо та рідке паливо. Багатофункціональне обладнання підходить для опалення котеджів і будинків. Відрізняється складністю в експлуатації і обслуговуванні.
 5. Газ, тверде, рідке паливо, електрику. Така система дозволяє істотно знизити витрати на опалення приміщення.

Відмінні риси котлів «газ-дрова»

Комбінований котел «газ-дрова» належить до першого типу. Позначається літерами Т. Р. Твердим паливом для нього є дрова, вугілля, брикети, пелети. Обладнання зручно для тих, хто тільки планує провести газ до будинку, в якому проживає.

Матеріалом для виготовлення топки котла служать сталь і чавун, тому обладнання розміщується на підлозі. Більш того, для котла з чавунною топкою потрібно посилити фундамент.

Існують одноконтурні та двоконтурні моделі котлів. Одноконтурні можуть тільки опалювати приміщення, двоконтурні додатково забезпечують будинок гарячою водою. Теплообмінні вузли подають у житло 700 літрів гарячої води за годину.

Комбінований котел може мати одну або дві топки. У двухтопочных моделях в нижній топці розташовується газовий пальник, а у верхню монтується димар. Обидві топки розігріваються одночасно. Продукти згоряння осідають на спеціальний піддон. Це полегшує процес чищення устаткування. Піддон встановлюється тільки в разі використання дров.

Переваги комбінованих котлів «газ-дрова»

 • в обладнанні є вбудований ТЕН і дві камери для згоряння газоподібного та твердого палива;
 • монтаж, обслуговування і ремонт не вимагають особливих знань і фінансових вкладень;
 • можливе підключення декількох контурів опалення, тобто одночасно можна обігрівати будинок, гараж, лазню і т. д, що спрощує схему установки опалювальної системи;
 • незалежність міні-котельні від електропостачання і газопостачання ;
 • незначна величина займаної під котел площі;
 • невеликий викид шкідливих речовин в атмосферу;
 • ККД досягає 90%.

Приблизна економія коштів, яку дозволяє отримати котел «газ-дрова», видно з наступної таблиці

Вид пального Вартість 1 кВт енергії, $ Вартість опалення 1 м3, $ Вартість опалення будинку об’ємом 450 м3, $
Газ 0,01 0,00047 0,2115
Дрова 0,02 0,0094 0,423
Вугілля 0,055 0,002585 1,16325
Електрика 0,03 0,00141 0,6345
Дизельне паливо 0,04 0,00188 0,846

Критерії вибору котлів «газ-дрова»

Основним параметром будь-якого опалювального обладнання є його потужність, правильний вибір якої забезпечує комфортну температуру приміщення при мінімальних витратах. Якщо не робити складних розрахунків, то при виборі котла потрібно мати на увазі, що на 30 м3 в добре утепленому приміщенні необхідний 1 кВт теплової потужності. Теплотехнічний розрахунок професіоналів більш точний та враховує такі фактори, як теплоізоляція приміщення, наявність інших видів опалення, функціональне призначення приміщення і т. д. Докладна стаття про розрахунок потужності котла.

Так як одним з енергоресурсів даного виду котла є газ, слід враховувати його тиск у мережі. Продуктивність котла знижується при низькому тиску газу. В такому випадку враховується можливий недобір потужності.

Наступний важливий параметр, по якому вибирається котел, — його призначення. Якщо у функції котла буде входити тільки опалення, то можна зупинити свій вибір на одноконтурною обладнанні. У випадку коли потрібно забезпечити житло гарячим водопостачанням, набувається двоконтурний котел. Це пристрій буває двох видів: з вбудованим бойлером або з вбудованим змійовиком. Перший завжди має напоготові 40-60 літрів гарячої води. Другий вид пристрою поступається бойлеру в плані обсягу води, але при цьому має більш компактні розміри, вага і економить більше палива. До одноконтурному котла завжди можна підключити додатково бойлер непрямого нагріву.

При покупці котла необхідно вимагати офіційний сертифікат. Без цього документа буде складно зареєструвати опалювальне обладнання та придбати дозвіл на його під’єднання до систем газопостачання.

Установка обладнання

Монтаж газового котла здійснюється в непромерзаючому приміщеннях. Місце установки обов’язково узгоджується зі спеціалізованими службами.

Перед вибором місця для установки необхідно спланувати те, як буде відбуватися відведення продуктів згоряння. Зазвичай це робиться за допомогою монтажу окремих труб, або з використанням вже наявних димоходів. Димохідна система часто йде в комплекті.

Спочатку готується підлогу. Так як котел має велику вагу, основа під ним повинне бути міцним. При необхідності заливається стяжка. Підлога під котлом повинен мати неспаленне покриття. При його відсутності на підлогу кладуть порожнисті бетонні блоки і зверху накриваються листом металу. Висота блоків — 100 мм, товщина металу — 0,8 мм. Можливе також використання вогнетривких плит.

Якщо поверхня покрита негорючими матеріалами, то від приладу до стіни має бути не менше 10 див.Щоб поставити прилад впритул, стіну необхідно обробити вогнетривкими матеріалами. Підстава стіни ізолюється покрівельною сталлю, накладеної на азбест товщиною від 30 див. Габарити корпусу приладу по периметру як мінімум на 10 см. Всі виступаючі деталі котла, частини арматури віддаляються від стін не менше ніж на 1 м.

Котел необхідно встановити максимально рівно. Перевірка здійснюється за допомогою будівельного рівня. Під ніжки приладу, при необхідності, підкладається твердий негорючий матеріал. Обладнання приєднується до внутрішньобудинкової опалювальній системі і до димоходу. Двоконтурний котел підключається до трубопроводу холодної води.

Встановити котел бажано так, щоб його було легко демонтувати. На всіх трубах приладу встановлюють запірні вентилі. Вони потрібні для демонтажу обладнання без скидання води з чинної системи.

Робота по установці котла може проводитися самостійно, однак перший запуск обладнання в цілях безпеки краще провести з фахівцем.

Особливості експлуатації котлів «газ-дрова»

Так як одним з енергоресурсів котла є тверде паливо, потрібно постійно контролювати чистку димоходу.

Експлуатація котла «газ-дрова» передбачає роботу з доставки і завантаження дров, причому завантаження відбувається вручну. Робота обладнання на дровах не перевищує чотирьох годин.

При купівлі дров враховується їх вологість, яка не повинна перевищувати 20%. Краще купувати дрова в спеціалізованому магазині.

Безперебійна робота опалення і гарячої води можлива завдяки автоматизації. Якщо відсутній один вид палива (твердий), комбінований котел автоматично вводить в роботу іншого (газ).

Таким чином, комбінований котел «газ-дрова» — один з найдоступніших видів опалення заміського будинку. Пристрій безвідмовно в роботі, не вимагає спеціального навчання в технічному обслуговуванні, безпечно і екологічно.