Газові котли опалення: як вибрати і не помилитися

Газові котли опалення зустрічаються практично у всіх заміських будинках. Їх основне призначення — забезпечити будова теплом. Газові котли є основним елементом опалювальної системи, а крім того, вони часто відповідають за все гаряче водопостачання в будівлі. Щоб котел повною мірою компенсував природні втрати тепла в будинку, до вибору обладнання варто підійти максимально відповідально.

[повернутися до змісту]

Відео-поради з вибору газового котла

[повернутися до змісту]

Види газових агрегатів

Основний класифікаційний критерій — це кількість контурів. За цією ознакою обладнання поділяють на види:

 • одноконтурний газовий котел;
 • двоконтурний газовий котел.

У конструкції першого пристрою передбачена тільки одна спіраль з теплоносієм, в якості якого виступає антифриз або вода. Природно, що котел може виконувати єдину функцію — служити головним джерелом опалювальної системи. За підігрів води для побутового використання відповідає інше обладнання. Найчастіше це бойлер ГВП.

Газовий котел опалення з двома контурами дозволяє отримувати тепло для опалення і гаряче водопостачання одночасно.

Важливо! Робота газових котлів визначається показником потужності. І для особливо потужного устаткування навантаження на опалення несумірні з потребами в гарячому водопостачанні, тож в якості котлів з великою потужністю доцільніше використовувати одноконтурні варіанти.

Одноконтурний газовий котел відповідає тільки за опалення будинку

Наступний класифікаційний ознака — матеріал теплообмінника. Теплообмінник — це металевий контур, що забезпечує нагрівання проходить через нього води. У магазинах можна зустріти три варіанти за матеріалами:

 • Чавунні;
 • Сталеві;
 • Мідні.

У кожного з них є свої переваги. Чавун відрізняється більш довгим терміном служби і не сприйнятливістю до корозії. Сталь дешевше всіх інших рішень і має невелику вагу. Мідні теплообмінники зазвичай використовуються в настінних газових котлах, так як відрізняються малою вагою і високою корозійною стійкістю.

Одноконтурні та двоконтурні газові котли також поділяють за видами розпалювання. По даному параметру виділяють три категорії котлів:

 • З п’єзоелектричним розпалюванням, коли включення проводиться одноразово вручну, а потім постійно горить запальний фільтр для подальшої роботи пальника;
 • З електророзпалом, коли котел починає працювати автоматично, від електричної іскри;
 • З вбудованою автоматикою, яка дозволяє запрограмувати включення і вимикання обладнання в залежності від температури в приміщеннях або на вулиці.

Схема газового котла

[повернутися до змісту]

Як вибрати газовий котел

За методом встановлення та основним принципам роботи опалювальні газові котли поділяють на групи:

 • Навісні;
 • Підлогові;
 • Конденсаційні.

Кожен з видів має свої переваги і, як водиться, недоліки. Щоб вибрати дійсно потрібну в господарстві річ, треба розуміти, у чому відмінності різних моделей.

Котел навісний (настінний) характеризується такими перевагами:

 • Економічність;
 • Зручність використання;
 • Компактність;
 • Простота монтажу.

Якщо до того ж розглядати двоконтурні газові котли опалення, то до переваг моделей можна віднести не тільки обігрів будинку, але і виробництво достатнього обсягу гарячої води для повсякденного споживання. У конструкції пристрою передбачені всі елементи для відмінної роботи домашньої котельні. Це і насос циркуляційного типу, і розширювальний бак, а також запобіжний клапан, необхідні елементи системи безпеки і т.д.

Настінний газовий котел відрізняється компактністю і відмінно вписується в будь-який інтер’єр

Вибираючи газовий котел, варто розглядати такі варіанти, робота яких буде найбільш зручною і продуктивною для користувача. Для навісних моделей в даному аспекті варто звертати увагу на такі характеристики:

 • Наявність примусового відведення продуктів згорання;
 • Можливість використання різних режимів потужності для зимового та літнього сезонів;
 • Мінімальна залежність від електроживлення, що дозволяє обладнанню працювати і при відсутності електрики;
 • Конструкційні особливості пальників, «підлаштовуються» під зміну тиску газу.

Важливо! Якщо віддати перевагу газового котла, що працює від електромережі, то при перебої з електрикою можна залишитися не лише без світла, а й без тепла та гарячої води.

Підлоговий опалювальний газовий котел цінується за свою надійність, відносну дешевизну і простоту в експлуатації. Його конструкція не змінюється з часом, також як і матеріали, використовувані у виробництві. Найчастіше можна зустріти газові котли з теплообмінниками із сталі або чавуну.

Підлоговий газовий котел — традиційне рішення, що відрізняється надійністю і відмінною якістю

Основний поділ у даній групі здійснюється за типами пальників, які бувають:

 • Атмосферні;
 • Наддувні (змінні).

Перший варіант є невіддільною частиною конструкції котла і враховується при формуванні вартості виробу. Атмосферні пальники прості в роботі і відрізняються більш тихим звуком при функціонуванні. Але при цьому професіонали рекомендують купувати газові котли з наддувними пальниками. Причин кілька:

 • Більш високий ККД у роботі;
 • Можливість роботи котла на газі або рідкому паливі;
 • Краща функціональність;
 • Високі показники потужності — до декількох тисяч кВт.

Для інформації! Потужність газових котлів з атмосферними пальниками рідко перевищує 80 кВт.

Також підлогові котли практично не залежать від електроенергії, тобто автономні у роботі. Раніше підлогове обладнання пропонувалося тільки як енергонезалежне. Тепер же з’явилося безліч моделей імпортного виробництва, які розроблені під європейські стандарти. Тому вкрай важливо знати, які є на газові котли відгуки та рекомендації. Доскональне вивчення інформації допоможе не помилитися у виборі.

Істотний мінус для підлогових котлів — це необхідність облаштування димовідводу. Даний факт ускладнює монтаж устаткування і підвищує вимоги до якості його установки.

Конденсаційний котел має ККД до 120%

Конденсаційні газові котли йдуть окремою групою, так як відрізняються унікальними робочими параметрами. За методом встановлення обладнання може бути і підлоговим, і навісним. Однак конструкція котла дозволяє домагатися від нього ККД, що перевищує 100%-ий поріг. Це робить конденсаційні пристрої найбільш економічними з усіх пропонованих на ринку моделей.

[повернутися до змісту]

Потужність опалювального обладнання

Розбираючись, як вибрати газовий котел, мимоволі звертаєш увагу на різні показники потужності обладнання. Потужність вибирається виходячи з площі опалювальних приміщень, а також після уточнення теплових втрат будинку. Помилка в будь-яку сторону обійдеться істотними витратами. Якщо потужність буде менше необхідної, то в будинку буде холодно, а якщо віддати перевагу більш високе значення, то доведеться платити за нераціональний витрата газу і, можливо, електрики. Крім того, неправильний вибір котла по потужності може призвести до нестабільної роботи обладнання, а значить, і до частих поломок.

Мінімізувати ймовірність помилки дозволять теплові розрахунки по дому. Зробити їх можуть тільки професійні будівельники, враховуючи всі нюанси. Однак на допомогу простому обивателю виробники публікують рекомендаційні відомості, зіставляючи площа будинку і потужність конкретної моделі газового котла.

Важливо! Рекламна інформація завжди дається для будинків з низькими тепловтратами.

Орієнтовно потужність котла розраховується зі співвідношення 1 кВт на 10 кв.м.

Щоб переконатися в правильності вибору, можна зробити простий розрахунок, згідно з яким на 10 кв.м. площі потрібно 1 кВт потужності. При цьому висота стелі не повинна бути більше трьох метрів. Орієнтуюся на власні цифри і дані виробника достатньо просто вибрати оптимальний за всіма параметрами газовий котел.

[повернутися до змісту]

Інші аспекти вибору

Котел газовий одноконтурний або двуконтурний варто вибирати не тільки за перерахованими показниками. Важливо врахувати і можливості регулювання потужності пристрою. По даному параметру котли діляться на види:

 • Одноступінчасті;
 • Двоступеневі;
 • З можливістю плавного регулювання.

Поняття «одноступінчатий» передбачає обладнання з одним рівнем потужності, якщо ж одноконтурні газові котли мають характеристику двоступеневі — це означає, що в них передбачено два рівня потужності. Плавне регулювання дозволяє раціонально витрачати газ в залежності від зовнішніх змін температури і вологості.

Важливо! Газовий котел на повну потужність працює близько двох місяців у році. Решту часу витрачати повний обсяг потужності нераціонально. Цей факт бажано враховувати при виборі обладнання для приватного будинку.

Плавне регулювання потужності дозволяє економно витрачати газ при роботі котла

[повернутися до змісту]

Вибираємо виробника

Кращі газові котли коштують недешево. Проте орієнтуватися тільки на ціну в даному питанні небажано. Звичайно, не варто вибирати найдешевші із запропонованих на ринку моделей, але і переплачувати за ім’я в цій ситуації нерозумно.

Перевагу варто віддавати виробникам, які вже не перший рік працюють в даному напрямку і точно знають вимоги ринку, споживачів та реальні умови роботи устаткування.

Серед марок, до яких варто придивитися, варто виділити «ДОН», «Neva Lux», «Термотехник», «Siberia», «BAXI», «Vailliant». Останні дві марки — це європейські бренди. Якщо зупиняти вибір на них, то варто подбати про добре підведених до будинку комунікаціях. На жаль, «європейці» не дуже добре переносять наші складності в плані перебоїв електроенергії та газопостачання.

Вибір газового котла рекомендують починати з відповідей на прості запитання:

 1. Яку якість електропостачання в районі знаходження будинку;
 2. Чи є необхідність в установці димаря чи він вже є в наявності;
 3. Яка система роботи опалення — природна або циркуляційна;
 4. Достатньо отримувати від котла одне лише опалення або є потреба в гарячому водопостачанні.

Чіткі відповіді на ці чотири питання практично повністю сформулюють перелік необхідних характеристик обладнання.

Правильно вибране місце установки котла заощадить площа приміщення

Здається, немає нічого складного в тому, щоб вибрати і придбати газовий котел. Однак варто згадати про необхідності теплових розрахунків, оцінку тепловтрат будинку і великий вибір моделей і виробників. Тоді стає зрозуміло, що без грамотної консультації професіоналів не обійтися.

Тільки фахівець зможе підібрати оптимальне рішення з урахуванням кліматичних особливостей регіону, проекту будинку і вимог до мікроклімату в приміщеннях. Економити на комфорті не варто. Тим більше, що газовий котел вибирається на довгий термін, і хочеться, щоб весь період експлуатації він працював без проблем і максимально ефективно.