Газові котли на зрідженому газі

Сучасна промисловість випускає цілий ряд побутових опалювальних котлів на різних видах палива. У цій статті ми розповімо про переваги та недоліки застосування суміші вуглеводневих газів (ЗВГ) для опалення. Конструкція всіх котлів, де застосовується полум’я для нагрівання води, в принципі однакова. Топка, димар, ємність для води, автоматика, ось і весь перелік. Головна відмінність в топці.

Для котлів на зрідженому газі застосовуються спеціальні пальники, настільки схожі на пальники для природного газу, що виробники котлів випускають одні і ті ж котли з різними пальниками. Дизельне пальне так само можна використовувати у цих котлах, але пальника замінюються на форсунки.

Вибір пального

Найважливішими критеріями вибору палива для опалення будинку є ціна, яку доведеться платити щороку і вартість будівництва споруд, необхідних для підтримки оптимальної температури. До останніх можна віднести, не тільки труби, котли і зовнішні мережі, але і вкладення в утеплення стін, підлог, стель, потрійне скління та інші заходи, що знижують щорічні витрати.

Це зниження відноситься до будь-якого виду палива і дуже актуально в наш нестабільний час. А скільки можна заощадити на таких заходах, видно при перегляді офіційних документів. У Росії з 2000 року товщина зовнішніх стін житлових будинків, згідно Сніп, збільшена з 65 см. до 77 див.В Іжевську розрахунковий норматив споживання теплової енергії на опалення для двоповерхових будинків будівлі 1999 року і раніше дорівнює 0,029 Гкал/кв.м. в місяць, а для нових будинків він становить 0,011. Тобто мешканці старих будинків повинні платити за опалення в 2,6 рази більше ніж власники квартир у будинках з більш товстими стінами. Схожа картина і в інших містах, правила розрахунків одні і ті ж.

Середні річні витрати для опалення будинків

У таблиці показано орієнтовне співвідношення річних витрат на різні види палива, для опалення будинків в середній смузі європейської частини Росії (норматив теплоспоживання 0,02 Гкал/кв.м. в місяць або 0,24 Гкал/кв.м. на рік).

Паливо Одиниця виміру Теплота згоряння (Гкал) ККД котлів % Ціна (тис. крб) Відношення витрат %
Дизельне паливо тис. л. 7,5 90 32 100
Електроенергія КВт/год.   98 0,002-0,004 50 — 100
Скраплений газ т. 10,8 92 23-25 49 — 53
Мазут т. 9,7 90 14 -15 34 — 36
Дрова куб.м. 2,0 — 2,5 50 1,5 — 2,0 32 — 34
Кам’яне вугілля т. 5,8 — 6,4 60 4,0 — 5,0 24 — 27
Торф т. 2,9 60 1,3 — 1,6 16 — 19
Природний газ тис. куб. м. 7,9 92 4,0 — 5,0 12 — 14

Дана таблиця дає можливість приблизно порахувати суму річних витрат на паливо та його необхідну кількість. Наприклад, ви маєте заміський будинок 120 кв. м. з котлами на зрідженому газі. Купуєте його з доставкою по 24 крб. за кг. Або, приблизно 13 руб. за літр. Розрахунок: 120×0,24: 10,8: 0,92×24 = 69,6 тис. руб. в рік.

Додаткові витрати на різні види палива

Забагато, звичайно, але торф, кам’яне вугілля і дрова вимагають постійної присутності людини в процесі спалювання, що створює величезні незручності або витрата додаткових коштів на оплату праці кочегарів. Мазут використовується тільки у великих котелень, тому витрати зростають у два і більше разів.

Отримання дозволу на опалення електрикою проблематично, якщо не сказати фантастично. З усіх перерахованих видів природний газ найдешевший і зручний в плані автоматизації, але не у всіх селищах він є. А якщо газопроводу немає, і в найближчі роки не передбачається, то з решти двох видів, безсумнівно, скраплений газ виграє, але втручається фактор вкладень у будівництво додаткових споруд:

  1. Для дизельного палива потрібно окреме приміщення і ємність на 2 — 3 куб. м. для зберігання запасу, все це обійдеться додатково в 25 — 30 тис. руб.
  2. При використанні ЗВГ, котел можна встановлювати на кухні, але необхідний спеціальний резервуар, будівництво якого постане не менш, ніж в 200 тис. руб. Правда, скооперувавшись з сусідами, можна значно зменшити капітальні витрати, встановивши один резервуар на кілька будинків.

Великим мінусом є віддаленість від організації, постачальника зрідженого газу, якщо більше 100 км., то зростає ціна палива, доводиться збільшувати ємність для зниження кількості заправок. Іноді для опалення застосовується балонний газ. Якщо ваша дача невелика, в основному використовується влітку, але зрідка відвідується і взимку, котел на зрідженому газі дуже зручний.

При не дуже сильних морозах, для опалення будинку в 50 кв. м. протягом 3 днів вистачає одного 40 літрового балона. Вартість газу вище на 20-30% і в системі опалення повинен бути антифриз, але в дорогому резервуарі немає потреби. Можна з’єднати балони в групу, правилами допускається до 15 шт. в закритому металевому шафі, правда така схема використовується у будинках для газових плит і колонок, але ні що не заважає застосовувати її для опалення.

Як вибрати газовий котел і не помилитися

Основним критерієм є потужність. У паспорті котла, а часто і в самій назві, вона вказана в КВт. Нерідко вказана і опалювальна площа в кв. м., зазвичай її значення в 9 -10 разів більше. Наприклад, АОГВ-11,3 з потужністю 11,3 КВт розрахований на опалення будівлі в 100 кв. м. Але це не зовсім правильно. Таку площу котел протопит, але при сильних заморозках протягом 2 — 3 тижнів підряд, у будинку буде дуже холодно.

Краще встановити котел з запасом, тим більше, що через кілька років вам захочеться прилаштувати теплий гараж або обігріти горище. Але найкращим способом буде звернення до фахівців.

Будь-який будинок будується за проектом, але іноді в типовому проекті не передбачено опалення, а монтаж котлів, резервуарів і труб газопостачання без проекту не можливо. Передайте дані з нього проектувальникам опалення, кількість теплової навантаження, необхідної для опалення будинку або годинну теплове навантаження і незабаром ви отримаєте необхідні критерії для вибору котла. Тепер залишиться тільки ходити по магазинах і вибирати між ціною і зовнішнім виглядом. Розглянемо цінові діапазони для деяких підлогових котлів, що працюють на зрідженому газі:

  • АОГВ-29,3 ЖМЗ р. Жуковський — потужність 29,3 КВт., ціна 23 000 т. р.
  • RB -257 RMF Японія — потужність 29,1 КВт., ціна 42 000 т. р.
  • CNG -35 Німеччина — — потужність 34,9 КВт., ціна 64 000 т. р.

Особливості експлуатації

У висновку хотілося б зупинитися на особливостях експлуатації ЗВГ. Суміш пропану і бутану пожежонебезпечна, а їх суміш з повітрям вибухонебезпечна. При витоках газ не випаровується у вентиляцію і кватирки як метан, і, оскільки, він важчий за повітря, то накопичується на підлозі приміщень, тому котли на зрідженому газі не можна установлювати в підвалах і напівпідвалах.

Підземну ємність для зберігання ЗВГ заборонено розташовувати ближче 10 м від будинків, а при наших невеликих ділянках це проблема, так як відстань між будинками вздовж вулиці часто менше 20 м.

При закапуванні газгольдера, а це необхідно, щоб уникнути замерзання конденсату, в глибині території виникають складнощі з проїздом до нього автомашини-заправника. Перелік вимог до будівництва та експлуатації такого резервуара або групової балонної установки величезний, тільки перелік назв нормативних документів займе цілу сторінку, тому проектування і монтаж дозволено проводити виключно спеціалізованим організаціям, а після, до пуску газу, необхідно укласти договір на технічне обслуговування. Його можна оформити з постачальником ЗВГ або з найближчим підприємством, що обслуговує газопроводи.

Настінні котли випускаються, в основному, з контуром гарячого водопостачання — так звані двоконтурні котла, але їх ціна, як правило, набагато вище. В такому випадку краще встановити на кухні газову колонку, тим більше що при виході з ладу такого котла, ви залишитеся і без тепла і без гарячої води.