Газові котли для приватного будинку

Якщо у вас приватний або заміський будинок, то сподіватися на центральне опалення, швидше за все, не доводиться. В той же час без теплої води не обійтися, а від звичайних твердопаливних грубок на вугіллі або дровах ми вже пішли — брудно, клопітно. В такому випадку виручить газове опалення, якщо вам пощастило з газовою магістраллю. А що для цього потрібно, крім самого газу?

Зміст

 • Як влаштований газовий котел
 • Скільки контурів вибрати
 • Безпека та системи автоматики
 • Вибір потужності котла
 • Так який же вибрати котел

Газовий казан, як раз те, що застосовують в такому випадку — він забезпечить гарячою водою всі ваші потреби і буде служити довго, надійно і «непомітно» — включив його в роботу, налаштував режим, типу «зима/літо», і забув про його присутність. Зрідка все-таки потрібно надати йому увагу — перевірити, як він там. Така перевірка ще називається техоглядом, якщо її не робити котел обурюється і починає вередувати, або ще гірше, ламатися, наприклад, серед зими.

Як влаштований газовий котел

Основна класифікація газових котлів за способом їх встановлення:

 • підлогові
 • настінні

Перші встановлюють в будь-якому зручному місці, а іноді їм роблять просто окрему кімнату, де-небудь в підвалі. Підлоговий котел зазвичай має масивний секционированный чавунний теплообмінник. Як правило, такі котли мають потужність вище 30 кВт і використовуються для постачання гарячої води та опалення приміщень більше 50 м кв. Його головний недолік — він забирає в приміщенні площа підлоги, а це іноді напружує, особливо, якщо будинок невеликий.

У таких випадках виручить настінний газовий котел— його вішають на стіну, у нього теплообмінник простіше, а потужність поменше.

Інший характерний ознака котла пов’язаний з пристроєм його димоходу — каналу відводу відпрацьованих газів. Такі канали бувають двох видів:

 1. Димохід у вигляді конструктивного елементу будівлі, зазвичай виводиться з приміщення вертикально на дах або штучний димар з жаростійкої труби і дуже часто проходить горизонтально від котла до вікна або отвору в стіні. Для створення тяги в такому димарі встановлюють вентилятор, а димар носить назву турбинированный і систему котла називають відкритою. Її недолік у тому, що котел спалює кисень з кімнати, а значить потрібно забезпечити приплив свіжого повітря.
 2. Закритий димохід роблять з коаксіальної труби— в ньому реалізують відвід продуктів згоряння по внутрішній трубі, і забір свіжого повітря по зовнішній трубі. Такий димар також турбинируют для забезпечення тяги.

Пальники для сучасних газових котлів застосовують виключно модуляційні — вони забезпечують підтримку постійної температури води на виході котла згідно з завданням, яке користувач вибирає регулятором. Основне завдання пальника — змішування повітря і газу в оптимальних для згоряння пропорціях, що забезпечує більш повне згоряння газу, а значить і гідний ваших зусиль ККД. За цим показником досягнуті значення до 98%. Найбільш довговічні пальника виготовляють з нержавіючої сталі, але бувають і з інших матеріалів, на що потрібно звертати увагу при виборі котла.

Одним з вузлів, завдає багато клопоту конструкторам газового обладнання, є система запалення. Проста, по суті, операція — підніс відкритий вогник до струмені газу і справу зроблено — важко реалізувалася для автоматичного режиму. Запальник вирішив цю проблему. Його підпалюють сірником і тільки один раз (а ви знаєте, що перша сірник з’явилася в 1805 р) і далі він горить постійно. При подачі газу в зону запальника пальник спалахує «яскравим полум’ям» і гріє воду, а коли газ відключається, то запальник завжди продовжує горіти (за наш рахунок, зрозуміло), поки знову не знадобиться.

Ситуація не надто покращилася з появою п’єзорозпалу— просто замість сірники застосовувався «нерасходуемый» генератор іскри — п’єзоелемент. Але запальник залишався на сторожі, а це як мінімум нераціональний витрата газу. Виходом з положення став електричний підпал. У ньому використовується датчик протікання потоку води по магістралі, що спрацьовує при включенні крана. Для цього в магістраль води вбудована крильчатка, обертання вала якої призводить до генерації іскри, такий же точно, як в системі запалювання автомобіля.

Скільки контурів вибрати

Мабуть, найсерйозніше відміну газових котлів від газових пальників полягає в тому, що котли призначені для отримання гарячої води не тільки для власних потреб, але і для опалення. Кожна з цих функцій має свою особливість: власні потреби — це споживач імпульсний; контур опалення — вимагає постійного включення на підігрів.

Проблема вирішується просто. Настінні котли мають один теплообмінник, але обидва контури гріються від нього на самоті — або той чи інший. Перевага має відкритий контур— як тільки включають кран гарячої води, весь нагрівання переключається на цей контур і гріється виходить гаряча вода, при цьому опалювальний контур, як кажуть, «почекає, нічого з ним не станеться». Вимикання гарячої води припиняє нагрів відкритого контуру і знову починається нагрівання опалення.

Двоконтурні котли з двома теплообмінниками мають іншу схему підігріву. У звичайному режимі гріється тільки контур опалення своїм теплообмінником. При включенні гарячої води контур опалення перекривається, а вода подається на контур з одним теплообмінником до тих пір, поки вона включена. Вимушений простій системи опалення не позначається на якості опалення— і посуд чистий, і в хаті тепло.

Можлива ситуація, що ваша потреба в гарячій воді вище, ніж може забезпечити котел — нічого страшного. Велика частина котлів допускають установку зовнішнього бойлера. Особливо часто така необхідність виникає при використанні настінних котлів.

Безпека та системи автоматики

Котел — обладнання, в принципі, підвищеної небезпеки. Застосування газу, палаючого полум’я, гарячої води при відмові «чогось там такого» може призвести до багатьох неприємностей. Особливо дико виглядають випадки з отруєнням чадним газом — пригода з нічого, але часто дуже важкий. Тому правильна експлуатація, своєчасне обслуговування, виконання технічного регламенту викладеного в інструкції по експлуатації — ваш найперший обов’язок і насамперед для вашої ж безпеки.

Котли мають безліч захисних систем, які встановлюються на всіх без винятку виробах. Це захист від згасання полум’я, захист від перевищення вихідної температури, від падіння тиску газу, від появи витоків води та газу. Але сучасні котли додатково мають ще безліч систем контролю і попередження про майбутні несправності на основі діагностики з використанням мікропроцесорних систем. Сюди відносяться система контролю тяги, блок контролю зносу пальника і ін. Такий котел вже можна віднести до сімейства smart (смарт). Якщо користувач котла теж виявився на рівні smart, то виграють всі.

Вибір потужності котла

Якщо ви вибираєте котел для приватного будинку, то вам потрібно визначитися з площею обігріву. Найпростіший приблизний варіант для приміщень звичайної міської забудови з висотою стелі не менше 3 м роблять наступним чином:

 • приймають питома витрата 1 кВт на 10 кв. м площі будинку;
 • ділять площу на 10, результат округлюють у більшу сторону;
 • отриману базову потужність збільшують на 25% і сідають за каталоги для вибору конкретної моделі котла.

Якщо у вас завідомо будинок з підвищеними тепловтратами, то збільшують необхідну потужність ще на 25% або займаються проблемою утеплення будинку «пасивним підігрівом» — вибором і установкою утеплювача стін, встановленням більш «теплих» вікон, утепленням підлог, стель і т. д. Звичайно, фахівці фірми, що встановлюють газові котли, можуть зробити це значно більш точно, виконуючи проект по установці котла, вони це зроблять обов’язково), але швидше за все ваш результат розрахунку вони підтвердять.

А скільки ж гарячої води дадуть котли різної потужності? Котли малої потужності (до 15 кВт) легко забезпечать гарячою водою та опаленням 1-2 кімнатну квартиру. Якщо кількість мешканців не більше 2 осіб, то їм вистачить продуктивність гарячої води до 12 л/хв.

Для сім’ї з 4 осіб середній витрата води становить не менше 15 л/хв, що під силу котлів потужністю 20-25 кВт. Верхній рівень потужності побутових котлів приблизно 35-40 кВт, а це вже до 20 л/хв гарячої води і опалювальна площа до 200 м кв.

Всупереч природному бажанню деяких користувачів «просто взяти більш потужний котел і не маятися», слід зауважити, що працює з «недогрузом» котел так само швидко виходить з ладу, як і перевантажений. Це відбувається з різних причин, наприклад із-за того, що замість безперервного режиму нагрівання опалювального контуру, він переходить в імпульсний, оскільки із-за великого запасу по потужності котел швидко нагріває будинок і автоматика відключає його. Особливо це погано позначається на пальниках і димової труби. Пальники не дуже люблять чергуються цикли нагрівання/охолодження, а димова труба при охолодженні легко накопичується конденсат. І те й інше — прямий шлях до виходу з ладу зовсім не дешевих вузлів. Крім того, більш потужний котел і більше коштує. Правда, дуже схоже про «гроші на вітер»?

Так який же вибрати котел

Зі сказаного вище зрозуміло, що кращий вибраний котел це той, який працює довго і без поломок, а щоб так і сталося, постарайтеся виконати наступні поради:

 • вибраний котел не повинен перевищувати розрахункову потужність;
 • кращі пальники для котла — з нержавіючої сталі;
 • система безпеки котла повинна мати мінімальний набір захистів: від згасання полум’я, від витоків газу і води, від зникнення тяги, від перегріву води на виході;
 • всі трубопроводи котла, повинні бути бронзові або з нержавійки;
 • якщо у вас проблеми з опаленням, то ваш котел повинен бути двоконтурним.

Це тільки загальні поради, по всім іншим питанням звертайтесь до консультантів і краще всього того підприємства, яке буде виконувати для вас роботи по установці котла.