Енергонезалежні газові котли

Одним з найбільш поширених способів опалення заміських будинків і дач сьогодні є газове. Головний вузол газової системи опалення — газовий котел. Більшість моделей для своєї роботи вимагають підключення до електромережі. Але, крім них, існує досить великий вибір котлів, яким електроенергія не потрібно. Тому вони класифікуються як незалежні. Розглянемо їх пристрій з урахуванням офіційної інформації та думки автора.

Зміст

 • Особливості газових енергонезалежних котлів
 • Енергонезалежні котли — які вони?
 • Плюси і мінуси енергонезалежних газових котлів
 • Як вибрати котел

Особливості газових енергонезалежних котлів

Назва таких котлів говорить сама за себе — вони енергонезалежними. Що під цим мається на увазі? А мається на увазі, що вони не залежать від наявності або відсутності електроенергії. З тієї простої причини, що вона їм для роботи зовсім не потрібно. Іншими словами енергонезалежність — властивість обладнання опалення працювати без електроенергії.

Існує ще одне схоже поняття: залежна і незалежна системи опалення. Не потрібно плутати енергонезалежність (або енергозалежність) з даними поняттями. Незалежна система опалення має на увазі те, що гаряча вода споживачеві не приходить з подаючого водопроводу, а нагрівається у внутрішньому (домашньому) контурі споживача. Так що це зовсім різні поняття.

Від автора. Наприклад, вдома у мене змонтований энергозависимый двоконтурний котел чеської фірми MORA. При відключенні електрики він працює на одній тільки запального пальника протягом 30-40 хвилин, потім повністю автоматично вимикається через непрацюючого витяжного вентилятора і спрацьовування датчика тяги. Заново його практично не включити без електрики. Відключення ж електроенергії деколи бувають тривалі, що дуже напружує мене, особливо взимку. Тому в майбутньому я планую придбати ДБЖ для котла з акумулятором. Слід сказати, що сама по собі незалежність котла від електричної мережі — дуже хороша властивість. Але його практична реалізація супроводжується рядом проблем при монтажі і експлуатації таких котлів. Про це вам і буде розказано нижче.

Енергонезалежні котли — які вони?

Більшість котлів даного типу — підлогові, але останнім часом все ширшим стає вибір настінних моделей. Обумовлено це тим, що такий котел повинен ставитися в самому низу всієї системи опалення. Чому? Дуже просто — потрібно забезпечити повний цикл циркуляції води без застосування насоса. Адже насос зажадає наявності електрики. При знаходженні котла саме в самій нижній точці, при правильному проектуванні системи опалення, цілком можна прокачати воду по контуру за рахунок її нагрівання. Тому такі котли встановлюються, як правило, в підвальному приміщенні або просто нижче самого контуру системи— на підлогу. Дана схема опалення називається системою з природною (гравітаційною) циркуляцією, або самопливом.

Конструктивно енергонезалежні котли влаштовані також, як і звичайні — дві пальника (запальна й основна, або пілотна), відкрита камера згорання (саме відкрита для збільшення тяги), система відведення продуктів згоряння (димар), система автоматики і безпеки (термодатчик для підтримки режиму, клапан зворотньої тяги для відключення при поганій роботі димоходу). Одна з відмінностей — ручний п’єзоелемент для розпалювання і використання природної тяги при роботі.

Також енергонезалежні котли можуть бути:

 1. одноконтурними
 2. двоконтурними

Типові представники котлів, не вимагають підключення до електромережі, є бренди Protherm, Beretta, Attack, Alphatherm, Vaillant. Це тільки мала частина. Сьогодні котли такого типу виробляє безліч фірм, як за кордоном, так і в Росії.

Плюси і мінуси енергонезалежних газових котлів

Плюси:

 1. Безсумнівним і головним достоїнством таких котлів є саме їх невимогливість до наявності розетки з електроенергією.
 2. Так само до їх плюсів можна віднести їх простоту і безпеку— по суті це самий простий котел, але працює не на твердому або рідкому паливі, а на газу.
 3. Ще один плюс полягає у відсутності електричних насосів, а отже більш низький рівень шуму при роботі.
 4. Енергонезалежні котли випускаються дуже давно, тому їх схема і конструкція давно вже відпрацьована на практиці.

Але є і негативна сторона медалі, мінуси цих котлів наступні:

 • Перш за все — наявність незалежного котла не завжди дає повної впевненості в гарній роботі системи опалення в цілому. Справа в тому, що іноді, з ряду причин, такого котла не під силу забезпечити повноцінну циркуляцію води по всьому контуру системи. Часто це відбувається із-за неправильного початкового планування системи, аж до товщини труб, або вибору самого котла. Слід зауважити, що при природній системі опалення потрібні, як правило, труби збільшеного діаметру, встановлені певним чином з потрібним нахилом.
 • Знову ж таки — для хорошої роботи даного типу обладнання потрібно димар з хорошою тягою, що теж деколи труднореализуемо на практиці.
 • При обліку даних недоліків вже стає досить проблематично, а часом і неможливо, реалізувати установку та роботу енергонезалежного котла в двох — і більш поверховому будинку.

Результат: якщо котел не зможе продавити систему — приміщення будуть прогріватися не рівномірно (батареї повністю не нагріються), якщо не буде хорошої тяги в димоході — буде постійно спрацьовувати клапан зворотньої тяги і гасити котел. Крім того, іноді доставляє незручність той факт, що котел коштує десь унизу, в підвалі, а не висить на стіні в кухонному приміщенні.

Далі: при схемі з природною циркуляцією вимагається наявність відкритого розширювального бачка в системі і періодичне (правда дуже рідкісне) його поповнення. Факт підживлення системи іноді негативно позначається на стані і термін служби теплообмінника: на ньому, так і на всіх трубах, з’являються надлишки опадів і відкладень від неякісно очищеної води.

Коментар автора. У мого родича змонтований енергонезалежний одноконтурний котел (див. фото) вітчизняного виробництва — Мимакс КСГ з робочою «начинкою» АМУ-Т-М (газопальниковий пристрій). Котел встановлений на прибудованої до будинку веранді, нижче основного рівня підлоги в приміщенні на 1 метр. Контур опалення — дві невеликі кімнати і кухня. Взимку, в сильні морози, котел повністю не справляється з опаленням — батареї не нагріваються, доводиться переходити на запасний варіант (змонтований поруч саморобний твердопаливний котел в цегляної печі). В наявності помилки при початковому проектуванні або монтажі системи опалення.

Як вибрати котел

Як бачимо, у будь-якого котла і рішення в цілому є і хороші і погані сторони. Тому, перш ніж придбати енергонезалежний котел, спочатку слід все ретельно зважити. Краще всього купувати котел такого типу під спроектовану саме для нього систему опалення— на стадії будівництва. Інакше немає гарантії, що вам не доведеться переробляти і доводити до розуму вже існуючу систему. Багато власників енергонезалежних котлів в таких випадках змушені ставити електричний циркуляційний насос в систему. Звичайно, це відразу знижує, а іноді зводить нанівець всю енергонезалежність.

Якщо ж ви вирішили змонтувати саме такий котел — визначтеся з місцем його установки (з урахуванням його габаритів). Також заздалегідь потрібно буде визначитися з площею приміщення, що обігрівається і потужністю котла. Заздалегідь потрібно дізнатися і про тиск і тип газу у вашій магістралі. Більшість вироблених котлів сьогодні досить універсальні, але зайвий раз перевірити ці дані не завадить. Не можна забувати і про димар. Чи зможете ви без вентилятора примусового забезпечити витяжку продуктів згоряння?

Звичайно, потрібно враховувати й інші, загальні фактори при виборі енергонезалежного котла. Вам важливо тільки опалення — купіть одноконтурний котел, потрібна гаряча вода з крана — беріть двоконтурний котел. Краще, якщо буде можливість точно регулювати потужність нагріву. Така можливість є у котлів з модуляційним пальником.

З конкретних марок енергонезалежних котлів відмінно зарекомендували себе вироби шведської компанії Electrolux, FSB P серії. Коштують вони дорожче аналогів інших фірм, але працюють відмінно і відрізняються хорошою економічністю і надійністю.

Як бачимо, при бажанні і правильному виборі, цілком можна забезпечити собі незалежність опалення від електричних мереж, поліпшивши тим самим автономність вашого будинку.