Дизельні котли: принципи роботи та особливості

Вирішити завдання теплопостачання в заміському будинку можна за допомогою дизельного, електричного або твердопаливного котлів. Обслуговування останнього передбачає багато клопоту, електрична модель — енергозатратний варіант опалення, тому варто розгл ть альтернативний варіант — систему дизельного опалення. Якщо розглядати економічну складову, то лідируюча позиція належить газовому опаленню, але такий вид обігріву доречний у разі підключення будинку до магістралі.

Зміст

 • Огляд дизельних котлів
 • Принцип роботи і класифікація дизельних котлів
  • Класифікація за типом нагрівання води:
 • Технічні норми для монтажу дизельного котла
 • Вибір оптимального варіанту дизельного котла
  • Обчислюємо витрату палива
  • Сталь або чавун?
  • Особливості різних моделей дизельних котлів
 • Достоїнства і недоліки дизельних котлів

Огляд дизельних котлів

Рідкопаливні агрегати представлені конструкцією, що функціонує на доступних видах ресурсів та скрапленому газі. Солярка — самий затребуваний вид палива. Для її зберігання достатньо будь-якої ємності, яка може перебувати в безпосередній близькості від котла. Це дозволяє зручно організувати простір: котел можна встановити в підвалі, а контейнер з соляркою прибрати за його межі. Головна перевага системи — автономність і постійне тепло в будинку, які залежать виключно від обсягу паливного бака.

Опалювальні агрегати продаються в сталевому і чавунному виконанні. Для експлуатації в заміському будинку перевагу варто віддати чавунного котла. Моделі представлені в двох варіантах: підлоговому і настінному. Потужність чавунних конструкцій передбачає надійне положення і установку на площині.

Настінні моделі категоричні до якості дизельного палива, і не є лідерами продажів. Симпатичний сталевий корпус виготовлений із загартованої сталі, має теплоізолюючий шар, що дозволяє максимально утримувати тепло, і запобігти нагрівання стінок. Технічне обслуговування зводиться до контролю пальники і форсунки, розпилюючи паливо, чищення димаря, але професійні послуги виражені пристойною сумою.

За способом теплоутворення дизельні котли поділяються на класичний і конденсаційні види. Більш технологічною вважається конденсаційна система дозволяє продуктивно використовувати енергію агрегату.

Принцип роботи і класифікація дизельних котлів

Пальник, що знаходиться в камері згоряння, що відповідає за підпал і нагрівання теплообмінника. Генерированное тепло передається теплоносію і переноситься в опалювальну систему. Одночасно через димохід виводяться залишкові пари і продукти горіння і, проходячи через теплообмінник, і віддають йому тепло.

Котел оснащений електронним блоком управління, і готовий автоматично відреагувати на проблеми в роботі відключенням системи. Здатний підтримувати задану температуру, має кілька ступенів захисту, і при компетентному монтажі і розведення опалювальних труб, забезпечить комфортну погоду в домі. При купівлі деякі споживачі намагаються знайти атмосферні пальники, але насправді таких видів не існує. Процес спалювання солярки відбувається після його розпилення форсунками. Потім паливно-повітряна маса загоряється за допомогою опції підпалу. Ця технологія характерна для котлів з вентиляторними пальниками. Щодо регулювання варто зауважити, що пальники можуть бути:

 • одноступінчастими— не передбачають керування потужністю
 • двоступінчастими — мають 2 рівня регулювання
 • з модуляцією потужності— управляються виходячи з заданого температурного режиму

Класифікація за типом нагрівання води:

 • одноконтурні— націлені виключно на обігрів приміщення
 • двоконтурні— крім опалення будинку здатні гріти проточну воду в системі
 • двоконтурні з вбудованим бойлером— забезпечують будинок теплом і гарячою водою.

Технічні норми для монтажу дизельного котла

Установка дизельного котла не передбачає спеціального дозволу, але монтаж вимагає дотримання ряду правил.

 1. Стелі в приміщенні котельні повинні мати мінімальну висоту 2,5 м.
 2. Монтаж в підвалі допустимо тільки в разі окремого виходу на вулицю.
 3. Агрегат потужністю 350 кВ дозволено встановлювати автономно від загального приміщення і далеко від віконних і дверних прорізів.
 4. Для дотримання протипожежної безпеки необхідно заглибити паливо в землю. Таке рішення врятує солярку від низьких температур, що негативно позначаються на в’язкості палива, що дає навантаження при перекачуванні, і підвищує витрата енергоресурсів.

Організація зберігання на поверхні вимагає ємність з захистом від сонячного кольору. Ідеальним варіантом стане сховище з нержавіючої сталі. Для опалення будинку слід придбати контейнер об’ємом від 4 — 10 тонн. Установка устаткування передбачає додаткові фінансові витрати для створення сховища. Це найскладніша частина монтажу, що визначає подальшу безпеку використання.

Вибір оптимального варіанту дизельного котла

Дизельний котел — економічно вигідне рішення в порівнянні з електричною альтернативою. Для того щоб вибрати вдалий варіант моделі слід зіставити характеристики та цифрові параметри.

Потрібно звернути увагу на вид використовуваної пальника. Варто віддати перевагу змінною моделі, хоча вона трохи дорожче вбудованого виду. Це дозволить в побуті використовувати крім дизельного палива і природний газ. Оснащена системою підігріву, пальник, відчутно знизить витрата солярки.

Порада: додаткове придбання шумопоглинального кожуха вбереже від звуку працюючої системи.

Обчислюємо витрату палива

Отримати приблизний результат споживання солярки можна, розрахувавши показники за формулою: РТ (кг/годину) = 0,1×10м2,потужність пальника (кВт). Наприклад, при потужності котла в 15кВт за 1годину агрегату необхідно 1,5 палива і, відповідно, в добу — 36 кг. Сумарні дані за опалювальний сезон (біля 100 днів) варіюються в межах 5 тонн, і за обігрів доведеться викласти 150 000 руб. Такі значення характерні для площі 200 м2.

При необхідності подачі гарячої води варто звернути увагу на якісні моделі з сильною потужністю і високим ККД, щоб уникнути додаткового сервісного обслуговування.

Для ефективної роботи потужність котла повинна бути вище необхідної норми. Заощадити на пальному (до 15%) допоможуть конденсаційні газові котли. Незначна економія за 20 років експлуатації виллється в 100 — 300 тис. руб. прибутку. Якщо витрата палива (в кг) за 1 годину дорівнює десятої частини потужності функціонуючої пальника, значення показників позначать критерії вибору.

Сталь або чавун?

На довговічність конструкції впливає якість матеріал, з якого зроблена топка. Сталевий котел буде економічним, але термін служби обмежиться 15-ма роками.

Більш зносостійкими є такі моделі преміум класу, у яких теплообмінники виготовлені з високолегованої сталі. Зразком може послужити серія моделей CTC Okotherm Unit, які мають циліндричні камери згоряння і високий ККД — 98%.

Чавунний варіант менш економічний у витраті палива, але розрахований на продуктивну роботу на півстоліття. Згоряння палива з великим вмістом сірки, що сприяє утворенню конденсату, і наслідком його накопичення стануть корозійні процеси, що руйнують метал. Це не загрожує чавунного теплообмінника, що забезпечує тривалість експлуатації.

Оптимальний вибір — придбання котла, працюючого на усіх допустимих видів палива — гасі, мазуті, солярці, зрідженому газі. Такий підхід допоможе забезпечити своєчасну альтернативну заміну.

Особливості різних моделей дизельних котлів

Зупиняючись на вподобаної моделі, необхідно поцікавитися про гарантійному обслуговуванні. Продукція німецьких виробників, в плані аварійного сервісу, переважніше інших компаній. Вартість опалювальних агрегатів залежить від потужності, типу пальника і матеріалу виготовлення.

Ціна котла з чавунним теплообмінником варіюється в межах 2 200 руб. на 1кВ. Опалювальне обладнання німецьких і шведських компаній значно дорожче. За якістю і вартістю їм поступаються корейські та італійські виробники.

В якості прикладу звернемося до марки De Dietrich від компанії Baxi. Теплообмінник виконаний з евтектичного суцільнолитого чавуну, і має форму півсфери, що є практичною для розподілу теплових навантажень, і збільшення потенціалу котла.

Виключно для роботи з дизельним паливом призначений моно — паливний агрегат, що заслужив особливу увагу фахівців сервісних служб. Біопаливні пальника організовані технічно складно, природно, мають іншу вартість, однак після регулювання пристосовуються до спалювання газу або солярки. Для них характерний низький ККД, чутливість до якості палива і часта технічна корекція.

Достоїнства і недоліки дизельних котлів

Головними достоїнствами дизельної системи опалення є наступні:

 1. В процесі згоряння виділяється багато тепла. ККД котлів всього на одиниці нижче газових приладів.
 2. Широкий вибір продукції представлений лінією моделей для обігріву будинків будь-якої площі, і оптимальність рішення залежить виключно від розрахунків за формулою: 1 кВт на 10 м 2.
 3. Сервісна доставка.
 4. Низьке електричне споживання.
 5. Екологічний вибір обігріву.
 6. Безпека. Будинок, обеспечивающийся теплом з допомогою дизельного котла, припустимо надовго залишати без нагляду.

Якщо говорити про недоліки дизельних котлів, то головний з них — недешева експлуатація. Солярка — один з найдорожчих ресурсів. Дрова, вугілля або торф істотно нижче вартості солярки, хоча теж не все так однозначно щодо обігріву твердим паливом. Для сучасних власників заміських будинків питання опалення та вибір енергоносія давно вирішене, не дивлячись на вартість пального.

У складі солярки допустимі суспензії, забивають сопло, і впливають на зниження функціональності насоса. Ці моменти вимагають очищення фільтрами. Складність полягає в протистоянні парафіну, миттєво засмічувати систему очищення.

В ході згоряння пальник сильно гуде, і для безперервного процесу їй потрібно постійне стабільне електроживлення. Такий показник — привід для покупки стабілізатора, здатного забезпечити синусоїдальна напруга.

Тим не менш, дізнавшись про недоліки дизельних котлів не варто зневірятися, адже інновації останніх років позначаються на модернізації дизельних котлів. Виробники розуміють, що витрати на обслуговування досить високі, тому для нових моделей характерні більш низькі цифри споживання і високий відсоток тепловіддачі. Ці зміни відбуваються завдяки технологічним рішенням в конструкції пальників, та удосконаленню управління дизельних котлів.

Автоматика становить головну частину системи. Нові моделі представлені вибором режимів роботи, спрямованих на бережливе використання ресурсів. Слід пам’ятати, що економія досягається в сумісності процесів: грамотною організацією теплоізоляції будинку і тепла, що виробляється котлом.