ДБЖ для газових котлів

Сучасні газові котли вимагають для свого функціонування безперервного підключення до мережі електроживлення, особливо це стосується агрегатів, оснащених різними автоматичними системами. Перебої в подачі електроенергії припиняють роботу пристрою, а також здатні призвести до пошкодження обладнання. Збої в електромережах в основному відбуваються на відносно нетривалий період часу — від 5 хвилин до 1-2 діб. Для підтримки опалювальної системи в робочому стані протягом такого строку доцільним буде використання джерела безперебійного живлення (ДБЖ) для газових котлів. Цей пристрій призначений для захисту котла від відключення живлення при проблемах з подачею електроенергії, а також від різких перепадів напруги.

Зміст

 • Конструкція і переваги ДБЖ
 • Принцип роботи ДБЖ
 • Різновиди джерел безперебійного живлення
 • Рекомендації по вибору ДБЖ
 • Відгуки покупців
 • Демонстрація роботи ДБЖ для котла (відео)

Конструкція і переваги ДБЖ

Конструкція джерела безперебійного живлення зазвичай включає в себе два модулі: стабілізатор струму і акумуляторну батарею (АКБ), яка може бути як єдиною, так і одного з декількох. Даний пристрій володіє наступними перевагами:

 • Простий монтаж і підключення ДБЖ (здійснюється самостійно, без залучення фахівців)
 • Стабільність характеристик вихідної напруги
 • Тривалий термін служби самого ІБЖ, а також дорогого опалювального котла
 • Відсутність необхідності в постійному технічному обслуговуванні, а також мінімальні витрати в процесі експлуатації (крім акумуляторної батареї, заміна якої потрібно буде лише через кілька років)
 • Безшумність роботи приладу

Встановлювати ДБЖ і АКБ для газового котла краще всього в добре захищених від вологи місцях, а саме в спеціально призначеному для цього герметичному шафі, розташованій як можна ближче до вентиляційної шахти. Таке розташування захистить обладнання від можливого випадання вологи у вигляді конденсату і забезпечить деяке його охолодження.

Принцип роботи ДБЖ

Після підключення котла через ДБЖ, одночасно відбувається робота опалювального приладу і зарядки елементу живлення. Стабілізатор вирівнює частоту змінного струму і оберігає від усіляких стрибків напруги. У разі відключення електроживлення, автоматика моментально переводить навантаження на внутрішній акумулятор. Час незалежній роботи ДБЖ залежить від двох параметрів:

 • від ємності і кількості акумуляторних батарей
 • від потужності, споживаної електрообладнанням газового котла

Вбудований фільтр пристрою додатково забезпечує точні значення величини живлячої напруги і частоти електричного струму в широкому діапазоні без підключення до батареї.

Різновиди джерел безперебійного живлення

За типом монтажу прилади випускаються двох типів:

 1. Настінний — невеликі ДБЖ для побутових цілей, комплектуються АКБ малої ємності (іноді зустрічаються модифікації з можливістю підключення виносного акумулятора, який можливо встановлювати окремо)
 2. Підлоговий — більш потужний ДБЖ, здатний забезпечити харчуванням значне навантаження (для промислової експлуатації доступні блокові пристрої, які об’єднуються з метою збільшення потужності).

По технічному пристрою поділяються на 3 види:

 1. Off-line (або резервні) — нескладні джерела живлення, конструкції яких відсутня стабілізатор, саме тому вони застосовуються винятково в мережах із стабільними параметрами. Володіють малими габаритами, невеликою масою і найдоступнішою ціною.
 2. Line-interactive (інакше лінійно-інтерактивні) — відрізняються від попереднього виду наявністю простого стабілізатора. Як правило, самостійно забезпечують роботу газового обладнання протягом 15-20 хвилин, при використанні зовнішнього елемента живлення, можливо збільшити цей час до 8-10 годин.
 3. On-Line (ДБЖ подвійного перетворення) — являють собою систему автономного резервного живлення. Оснащуються високоточними стабілізаторами напруги, володіють значною потужністю. Принцип роботи такого приладу полягає в подвійному послідовному перетворенні вхідної напруги: випрямляч перетворює змінний струм у постійний, а потім інвертор робить з постійного струму на змінний. Також ДБЖ On-Line типу відрізняється можливістю миттєвого перемикання живлення на акумуляторні батареї. Однак за таку кількість переваг припадає відповідно платити — ціна ДБЖ подвійного перетворення набагато вище.

Рекомендації по вибору ДБЖ

Головні параметри, які потрібно враховувати при виборі ДБЖ:

 1. Споживана потужність (саме електрична потужність насосів котла і його автоматики). Необхідно пам’ятати, що циркуляційні насоси споживають значний пусковий струм, тому практично потужність по паспорту збільшуємо в три рази.
 2. Необхідний час автономної роботи. Даний показник розраховується по ємності акумуляторів і потужності навантаження. Залежність тут проста — чим більше ємність і менше навантаження, тим більше тривалість роботи від АКБ.
 3. У тому випадку, коли перебої з електроживленням в будинку часті і досить тривалі, варто зупинити свій вибір на пристрої ДБЖ класу LT (long time), які, як правило, не мають власних вбудованих батарей, але оснащені інтелектуальними зарядними пристроями підвищеної потужності. Можливість підключення до них зовнішніх акумуляторів абсолютно будь-якої місткості, що дозволить розрахувати ємність, необхідну для даних умов.

Відгуки покупців

Рік тому придбав ІПБ IPPON Smart Winner — 1000. Дуже задоволений. Мережа досить часто просідає до 170 В, однак тепер проблем з роботою котла немає. У разі повного відключення електрики, котла вистачає на 30-40 хвилин безперервної роботи».

 

У мене встановлений безперебійник Inеlt LT2-500VA чистий синус. Не знаю, на скільки зможе максимально продовжити роботу котла, але в 5-годинне відключення електрики, настінний котел відпрацював без проблем. Відмінно стабілізує напругу 160-270, підтримує заряд АКБ 200 А. Ще один плюс — всередині встановлено охолоджуючий кулер, який при необхідності автоматично включається».

 

Користуюся SKP 500A — дешево і сердито. При автономній роботі стабільно забезпечує вихідний сигнал з чистою синусоїда, правда, всього на 5-7 хвилин при максимальному навантаженні».

 

Демонстрація роботи ДБЖ для котла (відео)